Drukuj

Dalsze badania nad zanieczyszczeniem jaj w Holandii ujawniły, że kwestia ta jest zarówno bardziej rozpowszechniona, jak i poważniejsza niż wcześniej sądzono, a rolnicy nie zdawali sobie sprawy z ryzyka.
Holenderskiej Rada ds. Bezpieczeństwa Żywności, NVWA ostrzega opinię publiczną, że jajka pobrane z jednego z gospodarstw wykazały bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia pestycydami, tak wysoki, że stanowi on niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi. W Holandii zostało zamkniętych już 180 gospodarstw, donosi Dutch News. NVWA zaleca, aby dzieci nie spożywały jaj. Niniejsza rada została wydana po pobraniu próbek, testowaniu pozostałości pestycydów po przetworzeniu próbek jaj, odchodów i kurcząt z gospodarstw oraz jaj detalicznych.
Substancja fipronil jest powszechnie stosowana do zwalczania wszy i kleszczy u kotów i psów, ale jest zabroniona do używania na fermach produkujących żywność.

Belgia zamierza wkroczyć na ścieżkę prawną przeciwko holenderskiej firmie ChickFriend, odpowiedzialnej za skażenie kurzych jaj fipronilem. Obecnie w Belgii i w Holandii trwają dochodzenia w sprawie okoliczności zanieczyszczenia kurzych jaj środkiem owadobójczym, którego obecność zarówno w jajkach, jak i produktach pochodnych wykryto w 15 krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, oraz m.in. w Szwajcarii i Hongkongu. Skutkiem skażenia są wielomilionowe straty zarówno hodowców, jak i dystrybutorów.

Na początku sierpnia dokonano aresztowania dwóch szefów firmy ChickFriend Mathijsa IJ. (24) i Martina van den B. (31) podejrzanych o wprowadzenie zakazanego środka do użytku. Nielegalna substancja znalazła się w preparacie dopuszczonym do likwidacji ptaszyńca kurzego sprzedawanym przez firmę ChickFriend fermom w Holandii, w tym również ekologicznym.  Wszystkie gospodarstwa, do których trafił felerny preparat będą musiały zutylizować jaja. Po usunięciu źródła zanieczyszczenia, po 6-8 tygodniach, nie powinno być już śladu fipronilu w jajach, jednakże być może będzie istniała konieczność wybicia całego stada. Hodowcy, którzy stosowali zanieczyszczony preparat na ptaszyńca, mimo iż nie byli świadomi ryzyka, będą musieli ponieść koszty utylizacji kur, czyszczenia kurników oraz wcześniejszej utraty produkcji.
Fipronil jest zakazany w całej Unii Europejskiej w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje ten związek jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości; może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

 

8 września 2017