Copyright 2019

Aktualności

panthermedia A38284035 3018x2012 800x600167 miliardów złotych. Na tyle organizacje rolnicze oszacowały rodzimy sektor hodowlany i na tyle wystawiły fakturę aktywistom prozwierzęcym, którzy domagają się wstrzymania chowu i uwolnienia zwierząt.

Akcja z dużą dozą ironii to odpowiedź na rozlewający się w przestrzeni medialnej hejt na rolnictwo.

Fotolia 118237514 Subscription Monthly XL 320x200

Minister rolnictwa Carola Schouten zgodziła się zakończyć rutynowe obcinanie ogonów prosiąt do 2030 r. w holenderskim sektorze trzody chlewnej.

Działanie to zostało uzgodnione w ramach:„Planu działania na rzecz ożywienia sektora produkcji trzody chlewnej”, który został wysłany do Izby Reprezentantów 4 września ubiegłego roku.

Od następnej jesieni zostanie przeprowadzona obowiązkowa ocena ryzyka dla wszystkich producentów trzody chlewnej. Według ministra producenci trzody chlewnej muszą zacząć zdobywać doświadczenie w utrzymaniu świń z całymi ogonami, więc liczba ich powinna stopniowo rosnąć.

Fotolia 125545331 Subscription Monthly XXL 320x200Już niebawem ruszy nabór wniosków o „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.

O przyznanie pomocy mogą ubiegać się dwie grupy odbiorców.

  • Pierwszą są rolnicy prowadzący chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Maksymalny limit wsparcia to 100 tys. zł.
  • Drugą grupę stanowią spółki wodne lub związki spółek wodnych, które zamierzają zaopatrzyć się w sprzęt do utrzymania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny. W tym przypadku limit pomocy wynosi 1 mln zł.

Fotolia 145689569 Subscription Monthly XL 640x480W centralnej części Francji, w departamencie Loir-et-Cher, na fermie kaczek wykryto wirus grypy ptaków o niskiej zjadliwości, podtypu H5. Zakażone stado liczyło 2,6 tys. sztuk kaczek. W reakcji na tę informację, władze Hongkongu zakazały importu wszelkich produktów drobiarskich, w tym jaj, z regionu Loir–et-Cher.

Francuzi są liderem w produkcji mięsa kaczego w Unii Europejskiej. W 2018 roku produkcja mięsa kaczego we Francji wzrosła o 24% do poziomu 225 tys. ton. Dla porównaniu, u kolejnych w rankingu największych producentów kaczek podaż wyniosła: Węgry - 93 tys. ton, Polska - 51 tys. ton mięsa. Przypominamy, że w okresie wiosenno - letnim tego roku wirus o niskiej zjadliwości wyrządził ogromne straty w sektorze drobiarskim w Belgii.

Fotolia 129749956 Subscription Monthly L 800x600Firmę Wilke w północnej Hesji (Niemcy) zamknięto po stwierdzeniu obecności pałeczek listerii w wyrobach tego producenta. Badania przeprowadzone w Instytucie im. Roberta Kocha stwierdziły bezpośredni związek między spożyciem wędlin firmy Wilke skażonych listerią a zgonem dwóch starszych osób w Hesji – donosi dziennik „Hessische-Niedersächsische Allgemeine”.

Jak podają władze powiatowe Waldeck Frankenberg, zgłoszonych zostało już tam dalszych 37 przypadków zachorowań, które mogą mieć także związek ze spożyciem wyrobów tej firmy. Powiat poinformował, że z handlu na całym świecie wycofane zostają produkty firmy Wilke, oprócz puszkowanych konserw. Sprawą zajęła się prokuratura w Kassel.

Podkategorie