Copyright 2019

Aktualności

Fotolia 132361447 Subscription Monthly XXL 800x600Skup mleka w październiku wyniósł 956,4mln l (GUS). W okresie od stycznia do października bieżącego roku skupiono 9918,6mln l, tj. o 2,1% więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

W porównaniu z wrześniem 2019 r. nastąpił wzrost o 1,6%, natomiast w porównaniu z październikiem 2018 r. o 1,9%.

W okresie styczeń –październik 2019 roku najwięcej mleka ubyło z województw:

  • warmińsko-mazurskiego (500,3mln l),
  • kujawsko –pomorskiego (298,8mln l),
  • mazowieckiego (249,5mln l) oraz
  • wielkopolskiego (232,6mln l).

Z innych województw mleko trafiało głównie do województwa podlaskiego (1433,9mln l).

Ceny mleka w skupie

Fotolia 34090492 Subscription Monthly XL 800x600Jedna z ukraińskich firm biotechnologicznych chce wyeliminować antybiotyki z produkcji drobiu. Przedsiębiorstwo upatruje swojej szansy rynkowej w alternatywnych w stosunku do stosowanych na Ukrainie metodach chowu drobiu pozwalających na istotne ograniczenie stosowania antybiotykoterapii, a także na  panujących na świecie modach konsumenckich na mięso pozyskiwane od drobiu nieskarmianego paszami z  dodatkiem antybiotyków.

Fotolia 80504177 Subscription Monthly XL 800x600Komunikat prasowy

W dniu 4 grudnia 2019 w godzinach popołudniowych w Warszawie podjęto decyzję o utworzeniu Branżowego Porozumienia ds. Zwalczania ASF. Porozumienie zrzesza organizacje skupione wokół produkcji i przetwórstwa trzody chlewnej.

Sygnatariuszami aktu założycielskiego byli przedstawiciele:

  • Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG (KZP-PTCH),
  • Związku Polskie Mięso,
  • Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus,
  • Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP,
  • Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.

Celem Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF (Porozumienie) jest wspieranie działań administracji państwowej w poprawie skuteczności walki z chorobą ASF oraz ograniczanie skutków gospodarczych rozprzestrzeniającej się choroby. Po objęciu terenu Wielkopolski strefą z ograniczeniami (czerwoną) ze względu na przypadki ASF u dzików przewiduje się pojawienie daleko idących zakłóceń na rynku mięsa wieprzowego. Wystąpią trudności w przemieszczaniu zwierząt zarówno do uboju jak i hodowli oraz do dalszej produkcji nie tylko lokalnie, ale w całym kraju. Ograniczenia będą również dotyczyć eksportu wieprzowiny.

DN baner xmasDrobiarstwo niekonwencjonalnie - to lektura pasjonująca i intrygująca, która mówi o tym, że nawet przy intensywnej produkcji drobiarskiej powrót do naturalnych, sprawdzonych rozwiązań może prowadzić do produkcji bezpiecznej żywności!

Autorka Teresa Majewska we właściwy dla siebie, gawędziarski sposób omawia zachowania drobiu użytkowego i tłumaczy skomplikowane zagadnienia procesów fizjologicznych w nich zachodzących, serwując jednocześnie sprawdzone rozwiązania w zapobieganiu i rozwiązywaniu codziennym problemom w stadzie drobiu.

Nie zwlekaj z zamówieniem. Książkę możesz kupić u wydawcy tutaj. 

asf wielkopolskieW okolicach wsi Kębłowo w powiecie wolsztyńskim wykryto u padłego dzika wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). U wojewody wielkopolskiego sztab kryzysowy zarządził konieczność postawienia płotu w powiecie wolsztyńskim, który ma oddzielić strefę skażoną od reszty powiatu i województwa. To pierwszy przypadek ASF w Wielkopolsce.
 

Znaleziony przed kilkoma dniami padły dzik w lesie w okolicach wsi Kębłowo w powiecie wolsztyńskim był zarażony wirusem ASF. Potwierdziły to badania Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Do tej pory najbliżej Wielkopolski wirus występował we Wschowie w wojewódzkie lubuskim.

W czwartek u wojewody wielkopolskiego zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. - To pierwszy przypadek ASF w Wielkopolsce - potwierdza Andrzej Żarnecki, wojewódzki lekarz weterynarii. - Na szczęście wirus został stwierdzony w środowisku, nie w gospodarstwie, jednak trzeba podjąć działania, które powstrzymają jego dalsze rozprzestrzenianie się. W powiecie wolsztyńskim, w miejscu, gdzie znaleziono padłego dzika ma stanąć płot oddzielający powiat od reszty Wielkopolski.

Podkategorie