Copyright 2019

Fotolia 505076 Subscription Monthly XL 320x200Instytut Zootechniki PIB w Balicach przedstawił pierwszą ocenę wartości hodowlanej buhajów w 2018 roku. Do oceny wykorzystano bazę referencyjną udostępnioną przez EuroGenomics, co zapewniło wysoką precyzję obliczanych wartości hodowlanych. Analizie poddano 1256 szt. buhajów (buhaje ocenione genomowo w liczbie 628 szt. i buhaje ocenione konwencjonalnie - również 628 szt.). Oceniane zwierzęta zarejestrowane są w systemie teleinformatycznym SYMLEK i wpisane do polskich ksiąg hodowlanych. Buhaje poddane ocenie wartości hodowlanej należą głównie do 4 firm inseminacyjnych realizujących programy oceny i selekcji buhajów w Polsce. Jedynie 101 buhajów w chwili publikacji oceny było własnością hodowców (na potrzeby realizacji tych programów zostały poddane wycenie genomowej).
PFHBiPM podaje, że liczba buhajów z oceną wartości hodowlanej na podstawie genomu jesto obecnie niższa w porównaniu do poprzedniej wyceny (678 buhajów), oraz dużo niższa niż w wycenie sierpniowej 2017 roku (974 buhaje).

Liderem aktualnego rankingu jest buhaj o imieniu MOON, pochodzący z francuskiej hodowli, i należący do WCHiRZ w Poznaniu. W poprzednim sezonie pierwsze miejsce zajął, pochodzący z polskiej hodowli buhaj ARTUS (należący do SHiUZ w Bydgoszczy), który w obecnym rankingu znalazł się na miejscu 4.

Najnowsze wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów są dostepne na stronie internetowej Centrum Genetycznego PFHBiPM.

 

Źródło: PFHBiPM