Copyright 2019

Fotolia 73620705 Subscription Monthly XXL 320x200W Ministerstwie Rolictwa i Rozwoju Wsi spotkali się wczoraj współautorzy strategi Polska wołowina 2022. Wśród zebranych znaleźli się producenci, doradcy, naukowcy oraz przedstawiciele MRiRW. Zgromadzonych gości powitał minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Głównym tematem rozmów była poprawa sytuacji sektora polskiej wołowiny. Przede wszystkim skupiono się producentach żywca wołowego (wyższe dochody, zmiejszenie kosztów produkcji, poprawa jakości mięsa i możliwość rozwoju).

Prezes PZHiPBM Jacek Zarzecki podkreslił konieczność poprawy genetyki w stadach, co wpłynie znacząco na wzrost dostępnych rynków zbytu. Ważnym elementem jest również, plan modyfikacji systemu płatności bezpośrednich, mający na celu wsparcie krów mamek.

Z kolei Zygmunt Jodko, prezes zarządu Agro Bieganów zwrócił uwagę na brak kalkulacji kosztów przez polskich hodowców. Jest to poważny problem, gdyż nie wiedząc jakie ponosimy koszty produkcji, nie możemy ich zmniejszyć. Planowane są spotkania informacyjne w tym zakresie połączone z profesjonalnym doradztwem. 

Kolejnym ważnym punktem rozmów była poprawa jakości użytków zielonych oraz wykorzystanie potencjału pastwisk i łąk w celu obniżenia kosztów żywienia zwierząt.

Wiesław Różański, prezes UPEMI uważa, że sprzedaż elementów tuszy zamiast całych półtusz mogłaby przyczynić się do wzrostu cen mięsa. Zaznaczył również konieczność wprowadzenia innowacyjności linni rozbioru i zwiększenia trawłości mięsa wołowego oraz okresu jego przydatności do spożycia.

Finansowanie przedsięwzięć w ramach Polska wołowina 2022 odbędzie się ze środków unijnych, własnych i krajowych. Eksperci przewidują 10 lat korzyści dla całego sektora wołowiny.