Copyright 2020

Fotolia 67051705 Subscription Monthly XXL 320x200Rząd przeznaczy 1,5 mld zł na pomoc klęskową dla rolników. Poszkodowani przez suszę rolnicy mogą składać wnioski od dzisiaj. Zabezpieczono również pieniądze dla rolników z gmin, które jeszcze nie podliczyły strat.

 

 

 

Od dzisiaj, tj. 14.09.2018 r. rusza nabór wniosków o pomoc finansową dla rolników dotkniętych suszą. Minister rolnictwa wyjaśnił, że środki będą wypłacane na podstawie protokołów szacowań. Dodał, że rolnicy z gmin, z których nie wpłynęły protokoły dostaną pomoc wtedy, gdy dokumenty zostaną dostarczone. "Ubolewam i współczuję tym rolnikom, ale pieniądze dla nich są zarezerwowane" - podkreślił. Szef resortu rolnictwa wskazał, że Rada Ministrów podjęła decyzję o przeznaczeniu 1,5 mld zł, "kwoty jakiej nigdy w historii wolnej Polski nie przeznaczono na pomoc klęskową". Przypomniał, że w 2015 r. na pomoc przeznaczono 450 mln zł.

Jak będzie wyglądać pomoc?

Gdy straty rolnika wynoszą 70 proc. i więcej pomoc państwa ma wnosić 1 tys. zł do hektara, zaś gospodarstwa, w których straty są w przedziale 30-70 proc. - 500 zł na każdy hektar. Pieniądze mają też być wypłacane właścicielom stawów rybnych - w wysokości 300 zł do 1 hektara zarybionych stawów. Pieniądze te pozwolą zrealizować m.in. zobowiązania związane z kredytami (prolongaty, nowe kredyty), jak również pokryć środki związane z umorzeniami w KOWR, KRUS. Pomogą również udzielić pomocy bezpośredniej poszczególnym hektarom w wysokości 1 tys. zł dla strat 70 i więcej proc., a w przedziale 30-70 proc. będzie to kwota wsparcia 500 zł do hektara.

Minister rolnictwa przypomniał, że przepis unijny decyduje o tym, że pełna pomoc publiczna może być wypłacona rolnikom, jeżeli w gospodarstwie jest ubezpieczone od jakiegokolwiek ryzyka co najmniej 50 proc. użytków tego gospodarstwa. "Ci rolnicy, którzy ten wymóg spełniają otrzymują pełną stopę wsparcia. Ci, którzy tego wymogu nie spełniają otrzymają połowę należnej kwoty" - zaznaczył.

Jak złożyć wniosek?

"Rolnicy mogą udać się do swoich biur powiatowych i uzbrojeni w protokół od wojewodów udają się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i tam składają wniosek o pomoc" - wyjaśnił szef resortu. Dodał, że we wniosku rolnicy zaznaczają, czy chcą mieć straty rozliczane jako suma strat w produkcji roślinnej i zwierzęcej, czy pomoc na straty w samych uprawach.

W pierwszej kolejności Agencja będzie naliczała i wypłacała pomoc dla rolników, którzy mają straty największe - 70. i więcej procentowe. Rozliczanie i wypłaty 500 zł na straty od 30 do 70 proc. rozpoczną sie od 26 września.

Susza dotyczy przede wszystkim Polski Zachodniej, jednak "enklawy suszy" wystepują również w innych województwach, np. na Warmii i Mazurach i na Podlasiu. Do tej pory wpłynęła jednak "nieco ponad połowa" wniosków o pomoc z gmin.

 

Źródło: PAP

f t g