Copyright 2019

Fotolia 275858 Subscription Monthly L 320x200Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie dołączenia loch do płatności do zwierząt, poinformowało o braku możliwości wprowadzenia takiego wsparcia.

Podczas otwarcia chlewni we wsi Cieślin, w gminie Rozprza, które odbyło się 28 lutego br. Minister Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że istnieje jednak możliwość wprowadzenia dopłat w przypadku chowu świń na ściółce. 

Można zastosować jedynie wariant, który w kilku krajach funkcjonuje – dopłaty za dobrostan zwierząt w przypadku chowu świń na ściółce, ale to dużych, nowoczesnych chlewni nie obejmie” – powiedział szef resortu. Samorząd rolniczy zawnioskował do ministra rolnictwa o wprowadzenie w Polsce tego typu dopłat.

Dla producentów trzody chlewnej, którzy obecnie znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, każde wsparcie będzie stanowiło pomoc, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwość rozprzestrzeniania się wirusa ASF i likwidacji stad. Wsparcie mniejszych gospodarstw prowadzących hodowlę na niekomercyjną skalę wydaje się być ważnym czynnikiem mogącym mieć wpływ na rozwój polskiej hodowli trzody chlewnej i poprawę sytuacji ekonomicznej wielu rolników – czytamy na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Źródło: KRIR