• 1

  • 2

  • 3

  • 4

Copyright 2020

Fotolia 129749956 Subscription Monthly L 800x600Firmę Wilke w północnej Hesji (Niemcy) zamknięto po stwierdzeniu obecności pałeczek listerii w wyrobach tego producenta. Badania przeprowadzone w Instytucie im. Roberta Kocha stwierdziły bezpośredni związek między spożyciem wędlin firmy Wilke skażonych listerią a zgonem dwóch starszych osób w Hesji – donosi dziennik „Hessische-Niedersächsische Allgemeine”.

Jak podają władze powiatowe Waldeck Frankenberg, zgłoszonych zostało już tam dalszych 37 przypadków zachorowań, które mogą mieć także związek ze spożyciem wyrobów tej firmy. Powiat poinformował, że z handlu na całym świecie wycofane zostają produkty firmy Wilke, oprócz puszkowanych konserw. Sprawą zajęła się prokuratura w Kassel.

Koncern Metro który sprzedawał wyroby Wilke pod własną marką Aro zapowiedział działania na własną rękę. Wycofał z półek wszystkie produkty, które mogłyby zawierać niebezpieczne bakterie, poinformował o zagrożeniu klientów i zrobił wyrywkowe próby.

Organizacja broniąca praw konsumentów Foodwatch zabiega o opublikowanie listy wszystkich zaopatrywanych zakładów. W razie konieczności chce to wymusić drogą sądową.

O obecności listerii w swoich produktach poinformowała także holenderska firma Offerman. Cała produkcja tego zakładu została wycofana z rynku. Chodzi o wędliny, które od września tego roku zostały pokrojone i spakowane w holenderskim Aalsmeer.

Produkcję wstrzymano już w czwartek (03.10.2019) po wykryciu bakterii. Urzędy inspekcji sanitarnej stwierdziły wcześniej, że w ciągu ostatnich dwóch lat trzy osoby zmarły na listeriozę po zjedzeniu produktów tej firmy. Jedna z ciężarnych kobiet poroniła. Po tych przypadkach zaostrzono kontrole.

Według holenderskiego ministerstwa zdrowia, ze sprzedaży wycofanych zostanie ok. 300 tys. kg mięsa. Początkowo holenderska firma wycofała ze sprzedaży tylko część swoich produktów, teraz na liście znalazły się wszystkie z około 250 wyrobów. Na razie nic nie wskazuje na to, by przypadek niemieckiej firmy Wilke i holenderskiej Offerman miały ze sobą coś wspólnego.

Listeria to szczep bakterii wywołujących listeriozę. Choroba objawia się biegunką i gorączką. W przypadku osób z osłabionym systemem odpornościowym może skończyć się śmiertelnie.

Źródło: DW

f t g