Drukuj
Fotolia 62093440 Subscription Monthly L 800x600Dziewięć martwych dzików w różnym wieku znaleziono w sobotę w okolicach Tarnowa Jeziernego. Poszukiwania to część działań związanych z wykryciem ASF u dzika potrąconego przez samochód.
 

W czwartek (14.11.19) okazało się, że samica dzika potrącona przez samochód w okolicy Tarnowa Jeziernego była chora na ASF. Zwierzę znaleziono przy drodze 4 listopada. Badanie pobranych próbek przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach wskazało na obecność wirusa. Jeszcze tego samego dnia późnym wieczorem odbyło się spotkanie powiatowego zespołu zarządzania, w którym wzięło udział ok. 60 osób.

Obecni byli przedstawiciele władz powiatu wschowskiego i gminy Sława, a także myśliwi i leśnicy oraz inne służby. W piątek Wojewoda Lubuski wydał rozporządzenie w sprawie określenia terenu skażonego o promieniu pięciu kilometrów od miejsca znalezienia chorego dzika. Teren ten został ogrodzony metalową siatką. Pojawiły się też tablice informacyjne o wystąpieniu Afrykańskiego Pomoru Świń.

 

W sobotę rano ruszyła akcja przeszukiwania lasów pod kątem padłych dzików. Na zbiórkę stawiło się ok. 150-170 osób. Znaleziono dziewięć martwych dzików. Przeszukiwania lasów trwały również w niedzielę. Pozostaje teraz czekać na wyniki badań.

Źródło: gazetalubuska