• 1

  • 2

  • 3

  • 4

Copyright 2020

Fotolia 162761017 Subscription Monthly XL 800x600Chiński Instytut Weterynaryjny Harbin poinformował, że opracował szczepionkę przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, która według badań laboratoryjnych jest bezpieczna i skuteczna.

Odkrycie zostało upublicznione w artykule naukowym opublikowanym w Science China Life Sciences.  Agencja informacyjna Bloomberg również poinformowała o tym wydarzeniu. Instytut Harbin, nadzorowany przez Chińską Akademię Nauk Rolniczych (CAAS), ogłosił, że usunięcie szeregu genów z wirusa stworzyło żywą szczepionkę o zmniejszonej zjadliwości. Nie wiadomo jednak, kiedy szczepionka trafi na rynek komercyjny.

Jak informuje portal Pig Progress, aaukowcy wykorzystali pierwszy w Chinach izolat wirusa ASF o nazwie HLJ / 18 jako szkielet i skonstruowali serię rekombinowanych wirusów z różnymi delecjami genów przy użyciu technologii rekombinacji homologicznej. W sumie wyprodukowano 6 rekombinowanych wirusów i poddano je testowi. Dzięki systematycznej patogenności, immunogenności i immunoprotekcyjnym testom na świniach wybrano wirusa z 7 delecjami genów (HLJ / -18-7GD), ponieważ spełnia on standardy bezpieczeństwa żywych atenuowanych szczepionek, które można stosować u świń. Próby obejmowały badania ze świniami (bez patogenów) oraz maciorami. 

Na swojej stronie internetowej Instytut Harbin poinformował, że „Nawet po tym, jak nowo opracowaną szczepionkę zaszczepiono świniom w najwyższej dawce, wirus szczepionkowy nie mógł się replikować w narządach miąższowych, nie wytwarzał wiremii i jedynie w ograniczonym stopniu replikował się w niektórych węzłach chłonnych. Zostało całkowicie oczyszczone przez ciało w ciągu około 2 tygodni i nie mogło być utrzymane w ciele.” Naukowcy w swojej wypowiedzi podkreślili kilkukrotnie, że szczepionka jest bezpieczna dla ciężarnych macior. Szczepienia we wczesnym, środkowym i późnym okresie ciąży nie mogą powodować aborcji, a odsetek prosiąt urodzonych po immunizacji nie różni się od odsetka nieimmunizowanej grupy kontrolnej. 

W streszczeniu badań naukowcy podsumowują: „Nasze badanie pokazuje, że HLJ / -18-7GD jest bezpieczną i skuteczną szczepionką przeciwko ASFv i jako taka powinna odgrywać ważną rolę w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się ASFv”.

Źródło: Pig Progress

f t g