Copyright 2020

Fotolia 34090492 Subscription Monthly XL 800x600Dwie największe gospodarki świata, Chiny i USA zawarły porozumienie w sprawie grypy ptaków. Według amerykańskiej branży drobiarskiej Chiny zadeklarowały, że w sytuacji, gdy w USA zostanie wykryte ognisko grypy ptaków, Pekin nie wprowadzi zakazu importu drobiu i jaj dla całego kraju, a jedynie dla stanu, w którym potwierdzono wystąpienie choroby.

Ograniczenia handlowe będą mogły zostać zniesione po trzech miesiącach od wystąpienia ostatniego przypadku zakażenia. Procedura ograniczania importu nie będzie dotyczyła ognisk wywołanych przez wirusa grypy ptaków o niskiej zjadliwości.

Nowa umowa w sprawie HPAI pozwoli w przyszłości uniknąć tego, co wydarzyło się w 2015 roku, który okazał się dramatyczny w skutkach dla drobiarzy z USA. Wprowadzony wówczas zakaz eksportu drobiu i jaj na rynek chiński został zniesiony dopiero w listopadzie 2019 roku, gdy oba kraje starały się sfinalizować umowę łagodzącą skutki trwającej wojny handlowej.

Zmiana polityki Chin w sprawie grypy ptaków może ułatwić im spełnienie zobowiązania do importu z USA większej liczby produktów rolnych. 15 stycznia 2020 roku oba kraje podpisały umowę handlową zmierzającą do zakończenia przedłużającej się wojny celnej, w której Pekin zobowiązał się do zakupu dodatkowych amerykańskich produktów rolnych, o wartości co najmniej 12,5 mld USD w 2020 roku, i co najmniej 19,5 mld USD w 2021 roku.  

Źródło: kipdip

f t g