Agrotech 2022. Największe wydarzenie branży rolniczej za nami!


DJI 0939 002
27. Edycję targów rolniczych Agrotech jak co roku odwiedziły firmy rolnicze z całego świata, prezentujące ciągniki, kombajny, maszyny sadownicze, silosy zbożowe, nawozy czy środki uprawy rolnej. Wydarzenie odbiło się sporym echem w branży rolniczej.

W ciągu trzech dni targi Agrotech odwiedziło prawie 50 tys. zwiedzających. W 9 halach wystawiło się 350 firm z 11 krajów, w tym z Austrii, Czech, USA, czy Włoch, zajmując 30 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej. Na targach obecni byli m. in. John Deere i Case z USA, Zetor z Czech, czy McCormick z Włoch. Była też silna reprezentacja Polski, w tym: Kabat, SaMASZ, Stomil Sanok, Horpol i wiele innych.

Na tegorocznym Agrotechu premierę miały: autonomiczny robot rolniczy ROBOTTI 150D duńskiej firmy Agrointelli i nowy ciągnik T7 HD od firmy New Holland, która swoją drogą zajął w tym roku całą halę wystawienniczą G. Mercedes Benz z kolei zaprezentował nową wersję swojej flagowej maszyny rolniczej – Unimoga.

Targi Agrotech 2022 1
Targi Kielce bez obostrzeń

Od 1 marca na terenie całej Polski zostały zniesione limity i ograniczenia epidemiczne dotyczące przestrzeni targowych. Prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń uważa to za bardzo dobry znak dla rozwoju imprez targowych, także w Kielcach.

– Ważną informacją jest oczywiście zniesienie obostrzeń covidowych w przestrzeniach targowych. Dotyczy to m. in. zniesienia ankiet epidemiologicznych, ale co ważniejsze, ograniczeń dotyczących liczby osób, które mogą przebywać w halach wystawienniczych. To pozwoli  rozwinąć skrzydła wszystkim imprezom targowych, w szczególności targom Agrotech – mówi Andrzej Mochoń.

Rolnictwo kluczowe dla gospodarki

Pierwszego dnia targi odwiedził Krzysztof Ciecióra, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Żywność jest priorytetem i należy się na niej skupić. To wymaga też zaopiekowaniem się rolnikami, zarówno dużymi, jak i małymi przedsiębiorstwami – stwierdził podsekretarz Krzysztof Ciecióra. – Stabilna sytuacja w rolnictwie wymaga przekonfigurowania łańcuchów dostaw. Kieleckie targi mają więc absolutnie zasadnicze znaczenie dla uzyskania tego celu. Sam, jako rolnik często bywałem na Agrotechu, gdzie mogłem przetestować sprzęt i dokonać odpowiedniej decyzji zakupowej.

Targi Agrotech to nie tylko przestrzeń handlowa, ale także centrum edukacyjne. Jak co roku na kieleckich targach rolniczych odbywają się szkolenia i prelekcje organizowane zarówno przez prywatne firmy, jak i oficjalne instytucje, dzięki którym rolnicy mogą zdobywać potrzebną dla rozwoju swoich umiejętności wiedzę. W trakcie Agrotechu odbyły się między innymi: Olimpiada Młodych Producentów Rolnych 2022 i Spotkanie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

Agrotech wyjątkowo medialny

Drugiego dnia Agrotechu odbyło się spotkanie influenserów związanych z branżą rolniczą. Na spotkaniu, w którym uczestniczyła ponad setka zwiedzających o rolnictwie opowiadali youtuberzy Arek "Perqins" Zając, Mateusz "MAtheo780" Misiak i zwycięzca programu "Farma" Kuba Wojnowski. Po spotkaniu fani mogli porozmawiać z gośćmi i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Targi Agrotech od zawsze były wydarzeniem także medialnym, przyciągającym uwagę dziennikarzy z całego kraju. Swoje stałe studio miała m. in. telewizja TVP, gdzie realizowane były programy Agrobiznes, Tydzień i Wyprodukowano w Polsce. Radio Kielce z kolei relacjonowało na żywo przebieg targów z mobilnego studia transmisyjnego.

Nagrody na Agrotechu

Popołudnie pierwszego dnia wystaw upłynęło pod znakiem uroczystej gali wręczenia nagród 27. Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz 21. Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.

Komisja konkursu o złoty medal Targów AGROTECH, pod przewodnictwem dyrektora oddziału Warszawa Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego, Państwowy Instytut Badawczy w Falentach dra inż. Andrzeja Seligi przyznała cztery wyróżnienia oraz dziewięć złotych medali dla najlepszych produktów prezentowanych podczas targów. Podsekretarz Krzysztof Ciecióra wręczył Puchar Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Wyróżnione zostały produkty prezentowane na targach LAS-EXPO. Emocje wzbudziły nagrody TOP DESIGN przyznawane za atrakcyjny i nowoczesny sposób prezentacji stoiska targowego.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandrę Hadzik wręczyła dyplomy oraz statuetki DOBROSŁAW symbolizującej Sławę producentom DJI 0008
dbającym o bezpieczeństwo pracy rolników.

Podczas gali wręczono także Grand Brix przyznawane przez wszystkie Grupy Producenckie zrzeszające producentów pomidorów gruntowych, przez rolników indywidualnych oraz BASF Polska wraz z wchodzącą w skład BASF marką nasienną Nunhems. 

Magdalena Borowiec-Wieczorek Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa, wręczyła statuetki AGROIMPULS dla zespołu konstruktorów oraz producenta za innowacyjne rozwiązanie techniczne i podjęcie się jego wdrożenia. Wiktora Szmulewicza – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, który wręczył Puchar Rady.

Na zakończenie wręczone zostały nagrody dla laureatów I edycji Pucharu Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.