Artykuły

UE: Maleje udział klatek w chowie kur nieśnych

Drukuj

Hens2

Zmienia się struktura chowu kur niosek w krajach UE. Polska i Hiszpania nadal utrzymują najwięcej ptaków w klatach.

Zgodnie z naciskami społecznymi w krajach UE stopniowo zostaje wycofany chów kur niosek w klatkach. Odbywa się to na rzecz chowu tzw. "alternatywnego", czyli ściółkowego, wolnowybiegowego i ekologicznego. W 2021 r. udział zarejestrowanych stanowisk w klatach zmalał z 48,1 do 44,9%. Np. w Austrii i w Luksemburgu w ogóle nie ma możliwości chowu kur w klatkach. Stosunkowo niewielki procent stanowisk w klatkach mają Niemcy - jedynie 5,5%, Szwecja (3,7%) oraz Dania (9,9%). Z kolei wśród piątki największych prodeucentów jaj, najwięcej kur utrzymywanych jest w klatkach w Polsce - aż 76,2%, a także w Hiszpanii - 73,3%.  

klatki22

 Niemcy, Polska, Francja, Hiszpania i Włochy - w tych krajach znajduje się 65% ogólnej liczby kur w UE. W październiku 2022 r. najwyższe ceny jaj notowane były w Austrii, gdzie nie ma chowu klatkowego oraz we Włoszech, gdzie udział niosek w klatkach wynosi 36%. Z kolei najtańsze jaja w UE oferuje Litwa, która prawie w 80% utrzymuje kury w klatkach oraz Rumunia z 57% udziałem stanowisk w klatkach.

Klatki 2

Polska jest drugim po Niemczech producentem jaj i trzecim eksporterem w UE. Udział w rynku producentów jaj wynosi 13,6%. Natomiast jesteśmy jednocześnie też krajem o najwyższym pogłowiu kur w klatkach. Natomiast pod względem cen kraj nasz znajduje się na ósmym miejscu. Mimo wysokich cen, za pierwsze trzy kwartały 2022 r. eksport jaj z Polski wzrósł znacząco, prawie o 50%.

 

Zrzut ekranu 2022 12 20 102430

 

Pełny raport nt. rynku jaj będzie można przeczytać w styczniowym wydaniu Hodowcy Drobiu.

 

okl HD 01 2022 

Prenumeratę możesz zamówić już teraz w naszym SKLEPIE