Strefa Bydło

Automatyczna obserwacja bydła w oborze

Ryszard Pleskot; Poznań


    Rolnicy zajmujący się chowem bydła mlecznego, pragną pozyskiwać mleko wysokiej jakości. Wymaga to dużej wiedzy o krowach, którą można posiąść systematycznie obserwując krowy w oborze. Dzięki niej wcześniej można wykrywać nieprawidłowości panujące w oborze i przeciwdziałać zagrożeniom. Ważne decyzje podejmuje się natychmiast i stosuje w praktyce.

    Stała obserwacja stada bydła mlecznego jest najważniejszą czynnością związaną z obsługą technologiczną produkcji mleka. Taka obserwacja pozwala na większą pewność i bezpieczniejsze cielenie się krów. Zwierzęta można obserwować z domu. W niedużych stadach stosuje się graficzne i tabelaryczne opisy procesu roboczego dla poszczególnych krów. Wymaga to jednak sporo czasu i przede wszystkim regularnego, dokładnego opisu identyfikacji każdej krowy. Obecnie nowoczesne technologie umożliwiają zastępowanie pracy ręcznej poprzez stosowanie automatycznych urządzeń elektronicznych.

    Na krajowym rynku od paru lat pojawił się automatyczny, bezprzewodowy zestaw do ciągłej obserwacji zwierząt, pracujący w systemie cow Cam.

    Szybkie i prawidłowe rozpoznanie rui, optymalny czas inseminacji i czas rozpoczęcia porodu, decyduje o wydajności reprodukcyjnej stada. W czasie nocy nie trzeba wychodzić do obory z mieszkania, żeby sprawdzić kiedy nastąpi cielenie krów. Ułatwia to bardzo i zmniejsza nakłady robocizny na obsługę zwierząt, przy czym znacznie podnosi zdrowotność całego stada. A to bezpośrednio przekłada się na wyższą produkcję mleka, a tym samym na wyższe dochody rolnika. Okres od momentu wystąpienia rui, zacielenia i porodu cielęcia, to czas ciągłej obserwacji (monitorowania), a także wytężonej pielęgnacji stada w czasie okołoporodowym. Na ciągłą i stałą obserwację stada rolnik nie może sobie zwykle pozwolić, ponieważ ma na głowie wiele obowiązków codziennych prac przy stadzie oraz musi wykonać prace polowe w swoim gospodarstwie.


Zestaw do obserwacji zwierząt

    Jest to automatyczny przenośny zestaw obserwacyjny zwierząt w oborach, chlewniach lub w innych budynkach inwentarskich. Można go również wykorzystać do obserwacji np. koni, owiec, kóz itp. Składa się z bezprzewodowego zestawu urządzeń do ciągłej obserwacji np. bydła, który pracuje w systemie cow Cam. Kompletny zestaw obserwacyjny składa się z kamery filmowej, która znajduje się wewnątrz budynku obory, anteny kierunkowej zamontowanej na ścianie budynku obory. Równocześnie na budynku mieszkalnym jest umieszczona druga antena odbiorcza. W mieszkaniu znajduje się wzmacniacz nadawanego sygnału z pomieszczenia obory oraz przenośny LCD o ekranie 2,5” (telewizorek), który odbiera obraz jak i dźwięk pochodzący z pomieszczenia budynku inwentarskiego. Kamerę można zainstalować w dowolnym miejscu pomieszczenia obory, cielętnika, hali udojowej, izolatki chorych zwierząt, miejscach wypoczynku, które powinny być poddane ciągłej obserwacji. Kamera filmowa posiada szczelną stalową obudowę, która może prawidłowo pracować w otoczeniu o podwyższonej wilgotności. Kamera jest zasilana z sieci instalacji elektrycznej o napięciu 230 V, znajdującej się w budynku inwentarskim. Jest ona połączona giętkim przewodem elektrycznym z anteną nadawczą (kierunkową), zamocowaną do ściany budynku obory. Antena odbiorcza umieszczona na budynku mieszkalnym, połączona jest również przewodem elektrycznym z przekaźnikiem sygnału (wzmacniaczem), który otrzymuje zasilanie elektryczne z domowej instalacji o napięciu 230 V.

    Przekaźnik w wyposażeniu standardowym posiada 4 kanały robocze. Dwa kanały są wykorzystane, natomiast dwa pozostają wolne. Służą one do podłączenia dodatkowej kamery, przez co powiększamy zakres i pole obserwacji.

    Zachowanie zwierząt można również obejrzeć na domowym odbiorniku TV lub komputerze PC, który wchodzi w skład dodatkowego systemu pracy Online.

    Kamera filmowa noktowizyjna (pracuje na podczerwień, w ciągu nocy) wyposażona jest w szerokokątny obiektyw – 90°, hermetyczną obudowę metalową odporną na wilgoć. Przesyła obraz i dźwięk w ciągu całego dnia oraz w ciągu nocy, a jej zasięg roboczy wynosi 90 m. Kamera może być użytkowana w temperaturze -20°C do +50°C, trwałość IP 66, zasięg w ciemności 10 m. Obie anteny nadawcza i odbiorcza są bezprzewodowe o zasięgu 800 m, to odległość pracy między oborą a domem mieszkalnym. Przekazują one między sobą obraz i sygnały dźwiękowe.

    Standardowy zestaw wyposażony jest w system pracy cow Cam. Dodatkowy system cow Cam Online połączony z systemem cow Cam, jest bardziej funkcjonalny oraz uniwersalny w obserwacji zwierząt. Można wówczas na tych systemach obserwować zwierzęta na dodatkowych przenośnych urządzeniach. Rolnik wówczas może przebywać poza domem w dowolnym miejscu i odległości. Może wtedy obserwować swoje stado zwierząt np. przebywając na polu przy uprawie roślin, będąc w dalekiej podróży w kraju lub za granicą itp. Jedyną rzeczą, której potrzebuje to komputer PC z podłączonym Internetem w mieszkaniu. Wówczas może odbierać obraz z kamery umieszczonej w oborze, na swoim telefonie komórkowym GSM, telewizorze TV lub podręcznym Laptopie.

    Do systemu można podłączyć dodatkową kamerę, dzięki czemu będziemy mieli podgląd z dwóch kamer na jednym odbiorniku. Obraz z kamer będzie zmieniał się, co 5 sekund na przemian raz z jednej kamery raz z drugiej. Dodatkową kamerę można zainstalować w innym miejscu pomieszczenia obory lub zamontować ją na zewnątrz budynku, kierując obiektyw na przykład na obejście podwórza. Wykorzystujemy do tego celu dwa wolne kanały w przekaźniku. Kamera umieszczona na zewnątrz budynku może doskonale ciągle obserwować w dzień i w nocy obejście gospodarstwa. Wówczas otrzymujemy ciągłą obserwację zwierząt i całego gospodarstwa (dodatkowa ochrona). Dzięki automatycznej obserwacji zwierząt, zaoszczędzony czas z obsługi stada, rolnik może z powodzeniem przeznaczyć na inne prace w gospodarstwie np. pielęgnacja upraw polowych, konserwacja maszyn i urządzeń itp. System obserwacji z powodzeniem sprawdza się również w chowie innych zwierząt, takich jak: owce, kozy, konie, trzoda chlewna itd.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.