Strefa Bydło

Samojezdny wóz paszowy to jedna z kluczowych technologii w zwiększaniu konkurencyjności

W przeciwieństwie do innych dziedzin działalności gospodarstw rolnych produkcja mleka cechuje się dużą pracochłonnością. Nowoczesne obory wyposażone są w urządzenia do przygotowywania i zadawania paszy oraz podgarniania paszy na stole paszowym. Wprowadzenie do praktyki wozów paszowych umożliwiło zastosowanie żywienia w technologii TMR/PMR, które bardziej odpowiada potrzebom pokarmowym krów, co sprzyja zwiększeniu wydajności mlecznej krów. Nie bez znaczenie jest także uzyskanie stabilności w wyniki uzyskania większej wytrwałości laktacji.

 

 

Jasne stało się to, że żywienie krów jest drugą po udoju pracą pochłaniającą znaczną ilość czasu. W ciągu roku jedna krowa otrzymuje około 14 ton paszy, co przy 100 krowach daje już 1400 ton. W stadzie liczącym 100 krów koszt paszy wynosi około 90 000 Euro.
Samojezdne maszyny sprawdziły się w rolnictwie za sprawą wysokiej wydajności, jako tani sposób wykonywania prac. Wóz paszowy Verti-Mix SF w wersji samojezdnej umożliwia zwiększenie wydajności napełniania i zadawania paszy oraz zwiększa komfort obsługi. Samojezdne wozy paszowe posiadają własne frezy do odcinania kiszonki oraz umożliwiają bezpośredni załadunek do komory mieszania w wozie.

 

Własne frezy wycinające
Przy nieprawidłowej technice wybierania kiszonki może dojść do znacznych strat związanych z obniżeniem jakości i powstania wtórnej fermentacji w kiszonce na pryzmie lub w silosie. Istnieje także ryzyko obniżenia jakości higienicznej kiszonki (zabrudzenia, wprowadzenie gleby i bakterii). W przypadku niewłaściwego wybierania kiszonki następuje częściowe samozagrzanie się kiszonki i straty wartości pokarmowej. Maleje również pobieranie takiej kiszonka przez krowy.
W przypadku zastosowania dodatkowej maszyny do wybierania kiszonki dozowanie komponentów nie jest dość dokładne. W takich warunkach występuje zwiększona możliwość popełnienia błędów. Możliwość dokładnego zestawienia składu TMR to opcja dostępna tylko i wyłącznie przy zastosowaniu samojezdnych wozów paszowych. Dzięki precyzyjnie i prawidłowo zbilansowanej dawce TMR przy użyciu wozów paszowych samojezdnych można spodziewać się wyraźnie lepszych efektów produkcyjnych (wyższa wydajność mleka i lepsze wykorzystanie pasz). Wyższy koszt zakupu samojezdnego wozu paszowego rekompensowany jest w rzeczywistości przez lepsze efekty produkcyjne i mniejsze nakłady pracy.
Dla optymalnego napełnienia samojezdnego wozu paszowego opracowano specjalny system frezowania. Dzięki seryjnemu dopasowaniu prędkości frezu i elewatora (automatyczny układ frezowania) system ten potrafi sprostać wszystkim wymaganiom. Po pierwsze prędkość frezu jest zoptymalizowana, po drugie struktura paszy nie zostaje zniszczona, ponieważ tylko taka ilość paszy zostaje rozdrobniona, jaka zostanie przetransportowana z przenośnika do mieszalnika. Dzięki inteligentnemu systemowi frezowania wszystkie rodzaje paszy można w krótkim czasie umieścić w zbiorniku. W połączeniu z seryjnie programowanym urządzeniem ważącym daje to optymalną technikę napełniania, umożliwiającą dokładne zaopatrzenie zwierząt.

Wóż paszowy


Dzięki frezowi o szerokości 2 m ułożonemu po środku przenośnika pokarm zostaje czysto pobrany i szybko przetransportowany przez szeroki przenośnik do mieszalnika. Możliwe jest tu nie tylko dokładne pobieranie paszy nawet z samego dna, ale również załadunek wszystkich rodzajów pasz. Dokładny pobór kiszonki jest ważnym elementem wysokiej jakości paszy podstawowej i wysokiej mleczności zwierząt. Czysta konstrukcja pozbawiona narożników i kantów zapobiega odkładaniu się brudu. Przestawiane, biegowe rolki na tylnej stronie frezu umożliwiają czyste pobieranie. Przestawianie redukuje zarówno zużycie maszyny jak również zużycie powierzchni silosu.
Łącznie 114 noży pobiera kiszonkę z silosu. Część noży jest prosta a część zakrzywiona, co daje doskonałą jakość pobierania. Ich spiralne ułożenie gwarantuje najwyższą wydajność pobierania przy maksymalnej oszczędności struktury pokarmu.
Poprzez hydraulicznie napędzaną, szybkobieżną taśmę przenośnika pasza zostaje przetransportowana do zbiornika z zachowaniem optymalnej paraboli wyrzutu. Zapobiega to powstawaniu zatoru z paszy na przenośniku. Przy pomocy przełącznika można zmniejszać prędkość taśmy, co pozwala uniknąć zbyt dużego zakurzenia.


Napęd dostosowany do potrzeb
Samojezdne wozy paszowe z serii Verti-Mix SF są seryjnie wyposażone w napęd przedni. Wóz paszowy serii Verti-Mix Double z powodu różnego załadowania posiada napęd tylni. Na życzenie dla obu serii dostępny jest napęd na wszystkie koła. Dysponuje on inteligentnym sterowaniem tak, aby maszyna mogła być napędzana nawet w niekorzystnych warunkach. W zależności od warunków pracy dostępne są różne warianty ogumienia


Pionowe mieszalniki gwarantują odpowiednie rozdrobnienie

Optymalne zaopatrzenie zwierząt w paszę jest czynnością bardzo istotną z punktu widzenia efektywności produkcji. Konieczne staje się zaopatrzenie zwierząt w jednorodną mieszankę, tak aby zwierzęta nie mogły jej sortować. Paszę podstawową można także wzbogacić przez dodanie tanich, wysokojakościowych produktów ubocznych z produkcji przemysłowej. Dzięki pionowym mieszalnikom serii Verti-Mix Double SF można uzyskać dawkę paszy odpowiednią z fizjologicznego punktu widzenia przy jednoczesnej redukcji kosztów pracy.
Dwa ręcznie przestawiane przeciwostrza umożliwiają rozdrabnianie całych bel kwadratowych i prostopadłościennych. Na życzenie przeciwostrza te można przestawiać hydraulicznie bezpośrednio z kabiny.

Wóż paszowy


Walec prętowy okratowany jako krążek zwrotny dla taśmy PVC zapobiega nagromadzeniu się pokarmu pod taśmą pomiędzy walcami i uszkodzeniu taśmy. Pod taśmą PVC znajdują się rolki podtrzymujące zapobiegające przymarzaniu taśmy zimą i zapewniające lekki bieg.


Taśma poprzeczna
Dostępny jest jeden wariant przestawienia przenośnika taśmy poprzecznej. To wyposażenie dodatkowe idealnie sprawdza się do wypełniania urządzeń dozujących bądź głębokich koryt. Na życzenie klienta składniki mineralne mogą być dodawane do TMR poprzez specjalny lejek załadowczy. Może on być przymocowany do pojemnika lub do przenośnika. Ułatwia on dodawanie małych ilości składników mineralnych.


Lejek załadowczy
Opcjonalnie wozy samojezdne firmy Strautmann mogą być wyposażone w dmuchawę do słomy przymocowaną z tyłu na pojemniku. Wówczas wóz paszowy może służyć nie tylko do zadawania paszy, ale również do wyściełania obory.
Skonstruowany przez firmę Strautmann ślimak mieszający Vario z przestawianymi nożami gwarantuje szybkie i jednorodne mieszanie wszystkich składników paszy. Poprzez ustawienie noży tnących w kierunku do wewnątrz oszczędza się do 25% mocy. Dodatkowe pomieszczenie u dołu ślimaka mieszającego zapewnia szybkie i równomierne wynoszenie paszy.


Niezawodność i doskonały serwis
Wóz paszowy to obok maszyny do udoju krów urządzenie, które w gospodarstwie pracuje przez 365 dni w roku. Obok dużej wydajności bardzo ważna jest przy wozie samojezdnym zarówno jego niezawodność jak i doskonały serwis. Długie okresy pomiędzy konserwacjami, doskonale wyszkoleni handlowcy a także możliwość napraw poprzez zdalny modem to jedne z wielu zalet pomysłu wozu samojezdnego firmy Strautmann, w którym czas przestojów wymuszonych naprawami jest obniżony do minimum. Urządzenie ważące jest centralną częścią wozu paszowego. Tylko dzięki dokładnemu odmierzeniu dawek poszczególnych komponentów ekonomiczność wozu może być w pełni wykorzystana. W celu dokładnego określenia pobranych ilości pokarmu na mieszalniku samojezdnego wozu paszowego umieszczono sworznie ważące, w ten sposób można bardzo dokładnie określić, że tylko i wyłącznie faktycznie pobrana pasza zostanie zważona przez wagę.
Resztki znajdujące się w pojemniku można bezproblemowo wyrzucić dzięki ruchowi wstecznemu. W przypadku urządzenia ważącego mamy do wyboru różne systemy ważące.


Komfort pracy
Kierowanie samojezdnym wozem paszowym odbywa się przy pomocy pedału jezdnego i zmiany biegów (przód, tył) w obszarze prędkości 0-25 lub 40 km/h. W obszarach prędkości 0-6km/h (frezowanie) i 0-13 km/h (rozładunek). Montowane seryjnie programowane urządzenie ważące bez możliwości przenoszenia danych może być wyposażone zarówno w możliwość przenoszenia danych dla kontroli karmienia, jak również w mobilny dodatkowy wskaźnik AV 50. Wskaźnik AV 50 jest szczególnie przydatny wówczas, gdy ręcznie trzeba dodać jeszcze kilka składników.


Komputer rzadko się myli
Samojezdny wóz paszowy jest w całości sterowany komputerowo. Maszyna programowana jest fabrycznie w oparciu o wartości standardowe. Podczas dostawy monter producenta może dopasować te wartości stosownie do indywidualnych warunków eksploatacji. Możliwość programowania i zintegrowany system diagnozowania usterek do szybkiego odnalezienia źródła zakłóceń poprzez przyłączony komputer osobisty zapewniają pełen komfort obsługi. Seryjnie można również przeprowadzać zdalną konserwację.
Gospodarstwa specjalizujące się w produkcji mleka i żywca wołowego poprzez wprowadzenie robotyzacji doju i mechanizacji żywienia uzyskują ograniczenie nakładów pracy.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.