Strefa Bydło

Grupa Belgijskiej Białobłękitnej testuje przydatność rasy w krzyżowaniu z Holstein

Dzięki inicjatywie dwóch regionów Haintant w Belgii i Nord Pas de Calais we Francji opracowano program, w ramach którego co roku testowane są buhaje BBB do krzyżowania końcowego z krowami HF.

 

 


I jeśli obecnie BBB jest rasą o światowej renomie, zawdzięcza to wieloletniej pracy hodowców i naukowców. Praca ich przysłużyła się do rozwoju rasy poprzez testowanie, postęp genetyczny i kontrolę użytkowości.
Rozwój hodowli BBB w czystości rasy dotyczy głównie Europy – Belgii, Holandii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, ale dzisiaj BBB jest również pierwszą rasą na świecie do krzyżowania towarowego ze wszystkimi rasami bydła mlecznego.
Sukces swój zawdzięcza obecności genu podwójnego umięśnienia zadu, co daje bardzo szeroką rozłupaną polędwicę.
CTBBH francusko-belgijski program testowania krzyżowania końcowego rasą Belgijską Błękitno-Białą z krowami Prim'Holstein, jest jedynym tego typu programem w Europie, w ramach którego powstaje baza najlepszych rozpłodników. Dla hodowcy jest to gwarancja dostępu do sprawdzonego materiału genetycznego.
Celem programu jest indeksacja buhajów ze zwróceniem szczególnej uwagi na cechy najbardziej przydatne w krzyżowaniu towarowym. – podkreśla Hubert Brismée lekarz weterynarii, koordynator programu. – Wszystkie buhaje wchodzące do programu są nosicielami genu podwójnego mięśnia, są wolne od skaz genetycznych, o białym umaszczeniu, dających biało-szare, dobrze umięśnione cięleta.
Dzięki programowi dla każdego buhaja obliczane są indeksy na poszczególne, istotne dla krzyżowania cechy, tj.: długość ciąży, łatwość wycieleń, wagę cieląt przy wycieleniu, budowę, wysokość, grubość kości.
Poza tym, dzięki temu programowi, uzyskuje się wyższe ceny ze sprzedaży mieszańców. Niemniej jednak dochodowość tego typu operacji w dużej mierze zależy od umiejętności hodowców, od opanowania technik prowadzenia stada, przy czym determinującym elementem są wycielenia.
Obserwacje prowadzone od początku programu tzn. od prawie 10  lat, potwierdzają, iż w krzyżowaniu z buhajami BBG, procent łatwych wycieleń jest równy lub przewyższa 80%, a cesarki nie przekraczają 4%.
Badania wykazały, iż idealnym rozwiązaniem jest inseminacja około 30% krów o najniższej wartości genetycznej. Procent ten zależy jednak od wielkości stada i tego jaka część stada podlega remontowi.
Nowy program testowania BB x Holstein skoncentruje się głównie na kwestiach związanych z opasaniem, z jakością tuszy i mięsa mieszańców.
Buhaje z programu CTBBH dostępne są na eksport wyłącznie poprzez belgijską spółkę BBG Belgian Blue Group, filię walońskiego Związku Hodowców Bydła AWE.
Stąd też wykorzystanie buhajów BBG jest dodatkową gwarancją dla hodowców stosujących nasienie tej rasy do krzyżowania towarowego.
Krzyżowanie końcowe z buhajami BBG jest czynnikiem pozwalającym hodowcom bydła mlecznego zróżnicować produkcję, znacznie podwyższyć dochodowość i co za tym idzie zysk hodowcy.

Sposób na poprawę dochodowości gospodarstwa
W ostatnim okresie w Polsce można obserwować dość wyraźny wzrost liczby gospodarstw, które aby poprawić dochodowość gospodarstwa, decydują się na dodatkowy kierunek, jakim jest opasanie cieląt.
Dla niektórych gospodarstw produkcja cieląt z udziałem BB nie jest nowością. Posiadają już oni w tym zakresie doświadczenie, dla innych to dopiero początki. Wielu z nich poszukuje cieląt-krzyżówek z rasą BBB (belgijska biało-błękitna) do dalszego opasu.
Jan Kucharski prowadzacy gospodarstwo rolne w Balinie, powiat Rypin, zajmuje się odchowem cieląt od 10 lat. Rocznie odchowuje około 500 cieląt. Najbardziej ceni sobie materiał pochodzący po BBB –
Kupiłbym każdą ilość takich cieląt. Mam porównanie z krzyżówkami innych ras mięsnych. Zaobserwowałem, że najbardziej opłacalny jest opas cieląt krzyżówek pochodzących po rasie BBB. Zupełnie nie rozumiem dlaczego hodowcy obawiają się wykorzystywać tę rasę do krzyżowania? Krąży niesłuszna opinia o ciężkich wycieleniach, o konieczności wykonywania cesarskich cięć. Są to opinie nie potwierdzone w praktyce, zasłyszane, wyrwane z kontekstu. Cesarskie porody są regułą w hodowli w czystej rasie. Wykonuje się je ze względów zdrowotnych. Po 2-3 latach użytkowania krowy sprzedawane są na ubój, w taki sposób pozyskuje się kruche, soczyste mięso. Do krzyżowania z innymi rasami, w tym szczególnie mlecznymi używa się nasienia buhajów sprawdzonych, z indeksami na lekkie porody i małą wagą cieląt. Inseminacji takim nasieniem poddaje się krowy wieloródki z dobrze rozwinięta miednicą. Niedowiarkom polecam statystyki. Okazuje się, że mniej jest problemów z wycieleniami krów, których potomstwo pochodzi po buhajach BBB, niż w czystej rasie HF lub np. HF po buhajach charolaise. Z tego co wiem, Blue Belgian Group sprzedaje 1,4 mln porcji nasienia rocznie na całym świecie. Jeśli występowały tak trudne porody, nikt by tego nasienia nie kupował.
Wojciech Fruk z powiatu brzezińskiego, woj. łódzkie:... Posiadam nieduże gospodarstwo. Rocznie produkuję około 30-40 opasów. Kupuję cielęta w wieku 3-4 tygodni i opasam je do wagi 500-600 kg. Comiesięczne ważenia, które wykonuję pokazują znaczną różnicę pomiędzy przyrostami sztuk pochodzących po buhajach BBB, a pozostałymi zwierzętami. Krzyżówki z BBB przyrastają o wiele szybciej. Opasam również inne mieszańce np. z udziałem krwi limousine, czy simental. Różnica widoczna jest od pierwszych tygodni.

Kontakt:
BBG
Chemin du Tersoit, 32
B-5590 CINEY Belgia

Ewa Leclercq
tel. 0033 668 43 11 60
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy