Strefa Bydło

Profilaktyka ketozy przy udziale probiotyków

lek. wet. Damian Zając

 

Ketoza jest chorobą metaboliczną bydła. Dotyczy to głównie krów nadmiernie otłuszczonych, których organizm sięga do rezerw zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Skutkuje to wzrostem stężenia we krwi wolnych, niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych, co wpływa ujemnie na pobranie paszy, w tym energii z węglowodanów. Powoduje to zmniejszenie poziomu glukozy we krwi.

 

 

Współczesna hodowla bydła mlecznego wymaga dostarczenia zwierzętom wartościowej paszy, która jest zbilansowana pod względem energetyczno- białkowym, mineralnym oraz witaminowym. Dawka pokarmowa dla poszczególnych krów lub grup produkcyjnych musi zabezpieczać nie tylko zapotrzebowanie bytowe ale także zapotrzebowanie produkcyjne na wytwarzane mleko w danym okresie laktacji.
W wielu krajach z produkcji mlecznej zostały wycofane antybiotykowe stymulatory wzrostu, które zastąpiono przez produkty naturalne. Działanie to doprowadziło do zastosowania żywych wyselekcjonowanych mikroorganizmów jako suplementów żywieniowych. Są to tzw. efektywne mikroorganizmy.

 


Efektywne Mikroorganizmy zostały zastosowane jako dodatek żywieniowy w gospodarstwie prowadzącym hodowlę bydła mlecznego (42 sztuki bydła mlecznego), w którym wystąpiły problemy związane z występującą ketozą do 100 dnia laktacji, zaburzeniami w rozrodzie oraz pogorszeniem się wydajności mlecznej.
Straty w gospodarstwie obejmowały następujące elementy:

  • obniżenie produkcji mleka,
  • wysokie koszty leczenia krów,
  • duża ilość brakowanych krów.

Prowadzone leczenie w tym zakresie nie dawało zadowalających rezultatów. W celu wspomożenia leczenia i uzyskania poprawy podstawowych parametrów produkcyjnych zdecydowano się na wprowadzenie do dawki pokarmowej Efektywnych Mikroorganizmów w postaci płynnej mieszanki paszowej uzupełniającej w dawce 150 ml dziennie na sztukę. Probiotyk zadawano poprzez polewanie roztworem 50% pasz objętościowych w dwóch podaniach: rano oraz po południu. W tym czasie wycofano z dawki pokarmowej drożdże oraz preparaty buforujące. Kontrola uzyskanych wyników produkcyjnych i zdrowotnych po zastosowaniu Probiotyku odbywa się na drodze analizy:

  • wydajności mlecznej krów,
  • wyników rozrodu,
  • badań krwi oraz osocza.

Pozyskane wyniki badań krwi, osocza oraz analiza wydajności mlecznej oraz analiza rozrodu dotyczą okresu 24.10.2012 do 30.05.2013.
Krowy są utrzymywane w systemie stanowiskowym, żywione paszami objętościowymi, opartymi na produkcji własnej (kiszonka z kukurydzy oraz sianokiszonka), oraz paszami z zakupu (pasze treściwe i koncentraty białkowe). Paszeobjętościowe zadawane są dwukrotnie w ciągu dnia przed dojem (rano oraz wieczorem). Pasze treściwe i koncentraty białkowe zadawane były w zależności od wydajności mlecznej od 1 do 3 razy dziennie. W roku 2012 od miesiąca czerwca zaobserwowano pogorszenie się wydajności mlecznej krów wraz z pogorszeniem się wyników w rozrodzie. W stadzie występowała ketoza w postaci klinicznej oraz subklinicznej do 100 dnia laktacji. Ketoza pojawiała się u niektórych sztuk kilkakrotnie. Wydajność mleczna krów uległa obniżeniu, a tym samym spadła sprzedaż mleka z gospodarstwa.
Badania wykazały, iż po regularnym codziennym stosowaniu Probiotyku, w okresie od października 2012 roku do lutego 2013 roku sprzedaż mleka wzrosła o ponad 1000 litrów, natomiast dzienna produkcja mleka w stadzie wzrosła o ponad 100 kilogramów. Dzienna ilość pozyskanego mleka od krowy wzrosła o ponad 4 kilogramy.
Uwidoczniony wzrost produkcji mleka był procesem ciągłym i wystąpił już po miesięcznym stosowniu Probiotyku. Proces zdrowienia stada sprzyjał wzrostowi wydajności mlecznej (w lutym osiągnął najwyższy wskaźnik wzrostu o 23%). Ponadto na uwagę zasługuje wzrost produkcji mleka od krów w okresie do 100 dnia laktacji i brak występowania ketozy w jakiejkolwiek postaci. Osiągnięte wyniki produkcyjne i brak występowania ketozy zostały potwierdzone w badaniach laboratoryjnych wzrostem ilości glukozy we krwi. Ilość glukozy we krwi przed zastosowaniem Probiotyku u krów w dniu 24.10.2012 w stadzie była w granicach 39,4-57,5 mg/dl, wzrastając do poziomu 69,9-75,4 mg/dl w badaniu z dnia 27.02.2013. Ponadto badanie to wykazało zmniejszenie rozpiętości zawartości glukozy we krwi z 18,1 mg/dl do 5,5 mg/dl, co świadczy o wyrównaniu poziomu glukozy we krwi w całym stadzie. Średnia ilość glukozy we krwi w dniu 24.10.2013 wyniosła 46,3 mg/dl, natomiast do dnia 22.02.2013 poziom ten wzrósł do 71,4 mg/dl. Wzrost stężenia glukozy we krwi przy jednoczesnym zmniejszeniu się jej rozpiętości w stadzie miał wpływ na wzrost wydajności mlecznej oraz poprawę warunków rozrodu.
Problemy z rozrodem krów w stadzie objawiały się niską skutecznością zacieleń oraz brakiem rui powyżej 60 dni po porodzie.

Zastosowanie Probiotyku przyniosło następujące efekty w rozrodzie stada:

  • poprawa zacieleń w stadzie z 46,4% z dnia 24.10.2012 do 83% na dzień 30.05.2013. Ilość cielnych krów poprawiała się sukcesywnie, gdyż na dzień 28.02.2013 wynosiła już 66%. Należy dodać, że wprowadzone procedury kontrolne układu rozrodczego przez lekarza weterynarii opiekującego się stadem także miały swój wymierny udział.
  • U krów w okresie do 92 dnia laktcji uzyskano pojawienie się rui, co spowodowało, że skutecznie zacielono krowy poniżej 91 dnia laktacji. Zacielenie było przeprowadzone u ków z dwukrotnymi objawami rujowymi przed 91 dniem laktacji na prośbę właściciela gospodrstwa, co świadczy o poprawie rozrodu w stadzie.

Znacząco zwiększyła się ilość skutecznych inseminacji. Jak widać z przytoczonych przykładów, regularne stosowanie Probiotyku u bydła mlecznego, znacząco poprawia jego wydajność mleczną oraz poprawia wskaźniki rozrodu.

Preparat EM PROBIOTYK jest płynną kompozycją bakterii probiotycznych oraz drożdży. Produkowany jest przez firmę Greenland Technologia EM Sp. z o.o., która ma swoją siedzibę w Trzciankach koło Puław. Produkcja jest pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej co gwarantuje najwyższą jakość produktów dostarczanych klientom.

Więcej informacji o produkcie:
www.emgreen.pl

 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.