Strefa Bydło

Otwarcie Fabryki Systemów Żywieniowych w Dobrym Mieście

 

W dniu 24 października 2013 odbyło się seminarium pt. „Kierunki rozwoju metod i technologii żywienia bydła mlecznego” z okazji otwarcia Fabryki Systemów Żywieniowych DeLaval w Dobrym Mieście.

 

 

W uroczystości i w seminarium brało udział około 150 osób, w tym czołowi hodowcy bydła – producenci mleka, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, PFHBiPM, administracji terenowej Burmistrz p. Stanisław Trzaskowski, Vice Wojewoda p. Jan Maścianica, przedstawiciele ARiMR, ARR oraz profesorowie z Uniwersytetu Warminsko-Mazurskiego, dealerzy, klienci i pracownicy DeLaval.


Dr Leszek Jarosz, Prezes DeLaval Sp. z o.o. w swoim wystąpieniu powitalnym wskazał na szczególne zainteresowanie DeLaval rozwojem nowoczesnych, automatycznych systemów żywienia krów mlecznych. „Dzięki własnej fabryce, DeLaval realizuje produkcję przyjmując za priorytety najwyższą jakość i wydajność oraz bezpieczeństwo i ochronę środowiska. To DeLaval, już w latach 90-tych, jako pierwsza w Polsce wprowadzała system TMR, w oparciu o wozy paszowe produkowane w pierwszej fabryce w Dobrym Mieście” – powiedział.
Prof. Maciej Kowalski – jeden z najbardziej uznanych autorytetów w żywieniu bydła w Polsce, omówił najnowsze trendy w żywieniu krów mlecznych. Podkreślił, że nowa inwestycja DeLaval w Dobrym Mieście wpisuje się w kierunek rozwoju metod żywienia, które zakładają wykorzystanie automatycznych technologii.
Firma DeLaval prowadzi działalność na ponad 100 rynkach i pokrywa ponad połowę światowej sprzedaży wyposażenia do udoju krów. DeLaval projektuje, produkuje i sprzedaje urządzenia oraz kompletne systemy do produkcji mleka i hodowli krów mlecznych. Fabryka DeLaval w Dobrym Mieście produkuje wozy paszowe: mobilne i stacjonarne, które znajdują zapotrzebowanie na rynkach w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej oraz Południowej. W ciągu roku linię produkcyjną będzie opuszczać 500 wozów. Powierzchnia fabryki wynosi 3900 m2. Przy produkcji zatrudnionych jest ponad 80 osób.


Produkcja asortymentu żywieniowego DeLaval odbywa się w Polsce od 1994 roku. W tym właśnie roku rozpoczęła się produkcja wozów paszowych poziomych DeLaval na licencji firmy Storti. Od początku fabryka zlokalizowana była w Dobrym Mieści k. Olsztyna a produkcja odbywała się we współpracy z firmą POL-MOT Warfama. W 2000 roku od kooperanta zostały wydzierżawione obiekty produkcyjne i DeLaval w całości przejęła produkcję asortymentu żywieniowego w Dobrym Mieście. Produkcja została mocno zmodernizowana i wkrótce DeLaval uzyskał certyfikaty jakości ISO 9001:2000 oraz ISO 14001:2004. Początkowo w Dobrym Mieście produkowane były poziome wozy paszowe DeLaval. W roku 2007 otwarta została nowa linia produkcyjna do kompletowania pionowych wozów paszowych. W okresie 6 lat produkcja asortymentu żywieniowego DeLaval rozwinęła się w takim stopniu, że zapadła decyzja o budowie własnej fabryki i poszerzeniu produkowanego asortymentu. Ważnym argumentem na rzecz tej inwestycji w Polsce była korzystna lokalizacja na ważnym dla DeLaval rynku, a także wysokie kwalifikacje polskich pracowników. Zapoczątkowanie inwestycji budowlanej miało miejsce w zimie, na przełomie 2012 i 2013 roku. Postępy prac były imponujące, w lipcu 2013 roku rozpoczęto produkcję w nowym obiekcie a z nowej linii produkcyjnej zeszły pierwsze wozy paszowe. Dzięki wybudowaniu własnej fabryki DeLaval mogła poszerzyć asortyment produkowanych w Polsce systemów żywieniowych. Oprócz poziomych i pionowych mobilnych wozów paszowych (o pojemnościach odpowiednio 8 i 12 m3 oraz 5, 8, 10, 12, 16 m3) w Dobrym Mieście produkowane są także stacje żywienia krów oraz części składowe w pełni zautomatyzowanego systemu żywienia Delaval Optimat: stacjonarne mieszalniki TMR poziome i pionowe (o pojemnościach odpowiednio 12 i 17 m3 oraz 8, 10, 12, 16 19 i 22 m3), oraz wózki paszowe.

Fabryka w Dobrym Mieście produkuje asortyment żywieniowy na wszystkie rynki, gdzie DeLaval prowadzi sprzedaż swoich produktów. Obecnie wozy paszowe DeLaval produkowane w Polsce trafiają do gospodarstw rolnych w Europie, Azji, Afryce oraz w obu Amerykach. Dzięki wybudowaniu własnej fabryki systemów żywieniowych firma DeLaval realizuje produkcję przy najwyższych standardach, przyjmując za priorytety najwyższą jakość i wydajność produkcji oraz bezpieczeństwo i ochronę środowiska.
Również historia wprowadzenia w Polsce systemu żywienia pełnoporcjowego krów jest związana z DeLaval i łączyła się z uruchamianiem produkcji wozu paszowego w Dobrym Mieście. W latach 1994-1996 ówczesny Dyrektor Marketingu dr Leszek Jarosz zainteresował propagowaniem żywienia TMR grupę wybitnych naukowców z kilku wiodących placówek w Polsce. Odbyło się wiele seminariów w różnych częściach Polski z udziałem Profesorów Presia, Potkańskiego, Szulca, Podkówki i Kowalskiego. Pierwszy wóz paszowy Optimix 12 m3 trafił do OHZ Osięciny a doskonałe wyniki produkcyjne, w tym wzrost wydajności o 2-3 kg mleka dziennie od krowy przy tych samych paszach, szybko zachęciły kolejnych hodowców do zastosowania technologii TMR w swoich oborach.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.