Zapewnić cielętom perfekcyjny start

Jeroen Krijnen

Product Maneger – Bydło, Nuscience

Dawid Kołacz

Sales Manager Nuscience Poland

 

W przeciętnym gospodarstwie produkującym mleko, koszty wymiany materiału genetycznego stanowią ok. 17% ogólnych kosztów produkcji mleka. Jest to zatem jeden z najważniejszych wydatków zaraz po paszy. Takich wyliczeń dokonał Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Utrechcie. Przeciętny koszt wyhodowania jałówki wyliczono na 1540 EUR. Ten niewątpliwie wysoki koszt odchowu jałówek skłania do zwrócenia większej uwagi na ogólne warunki utrzymania młodego bydła.

Odchów cieliczek, a w dalszej kolejności jałówek do czasu aż osiągną one dojrzałość rozrodczą to bardzo ważny moment życia zwierzęta, od którego zależy późniejsza produkcyjność. Można to uzyskać dwoma sposobami:

             Po pierwsze, dobrze rozwinięte jałówki produkują więcej mleka. Badania wykazały, że w ciągu pierwszych ośmiu tygodni wyższy współczynnik wzrostu cieląt ma pozytywny wpływ na potencjał produkcyjny tkanki wymienia.

             Po wtóre, dobrze rozwinięte jałówki zwiększają swoje szanse pozostania w gospodarstwie przez dłuższy czas. Prowadzi to do zmniejszenia współczynnika wymiany stada. Uzyskuje się przez to niższe koszty i zwiększa możliwości użytkowania zwierząt posiadających największy potencjał genetyczny.

Znaczenie siary

Nowo urodzone cielę nie ma żadnej własnej ochrony przed patogenami. Cała ochrona w ciągu pierwszych 2-3 tygodni zapewniana jest przez siarę, która powinna zawierać co najmniej 50 g/l immunoglobulin (lgs). Po ocieleniu, stężenie lgs w mleku maleje szybko z powodu rozcieńczenia mlekiem nie zawierającym żadnych immunoglobulin. Z tego powodu krowa musi być wydojona przed upływem dwóch godzin od ocielenia.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.