Systemy wspomagania zarządzania stadem - badania nad aktywnością behawioralną krów mlecznych v

Dorota Choromańska, Jolanta Oprządek

Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN

 

Wysokie wyniki produkcyjne zależą nie tylko od odpowiednio wyselekcjonowanego genotypu; duży wpływ mają także takie czynniki jak komfort zwierzęcia, zdrowie oraz warunki utrzymania. Zmiany w zachowaniu krów mlecznych oraz ich rytmie dobowym mogą mieć zróżnicowane podłoże (np. zaburzenia zdrowotne, zmiany hormonalne wynikające ze zbliżającej się rui, długotrwałe działanie niepożądanych bodźców stresowych). Podkreśla się, że czas trwania codziennych czynności wykonywanych przez zwierzę, w pełni zdrowe i odczuwające komfort, może być wykorzystany, jako wzorzec badanego zachowania. Każde odchylenie od określonego wcześniej wzorca może ułatwić szybkie wskazanie niepożądanego bodźca działającego na zwierzę i wyeliminowanie go.

Badania dotyczące zmian w aktywności zwierząt hodowlanych są często stosowane jako wskaźnik służący do oceny dobrostanu, poziomu zaspokojenia potrzeb organizmu, działania czynników stresogennych, zmian fizjologicznych oraz hormonalnych w organizmie. Istnieją ściśle określone wzorce zachowania krów mlecznych opisujące dobowy cykl aktywności zwierząt. Zaburzenie jednego z nich, znacząco wpływa na produkcyjność i zdrowotność zwierząt w stadzie. Bezpośrednim następstwem poprawy warunków utrzymania jest zwiększenie produkcji mleka

                Rejestrowanie zmian pozycji ciała oraz natężenia lub obniżenia aktywności zwierzęcia, może być przydatne w wielu sytuacjach. Badania takich wskaźników jak czas stania, leżenia, chodzenia oraz liczby wykonanych kroków mogą mówić o zbliżającym się porodzie, wskazywać na ruję, ujawniać rozpoczynającą się kulawiznę, ujawniać preferencje leżenia na określonym podłożu lub preferencje

leżenia na jednym z boków, tzw. lateralizację. Głównym celem, jaki stawiają sobie naukowcy zajmujący się analizą aktywności ruchowej krów mlecznych jest wykorzystanie tych wskaźników w praktyce. Podejmowane są próby udoskonalenia systemów, które odnajdowałyby w stadzie osobniki z zaburzeniami zachowania. Takie zmiany w zachowaniach mogą bowiem świadczyć o rozwijającym się schorzeniu lub bliskim terminie porodu i sygnalizować o nich jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.