Przyczyny niepłodności krów

Dawid Sobociński

Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt

 

Niepłodność krów ma wiele przyczyn, które czasami mogą wydawać się błahe, ale tak naprawdę mające wielkie znaczenie. Z własnej pracy w terenie zaobserwowałem spadek płodności u krów, najczęściej u rasy HF. Jedną z metod poprawy płodności jest krzyżowanie międzyrasowe. Oto kilka powodów wystąpienia problemów z zacieleniem.

Żywienie

W gospodarstwach indywidualnych, posiadających kilka sztuk bydła, nie przykłada się dużej roli do żywienia krów. Najczęściej jest to siano, słoma i śruta zbożowa. Czasami dochodzi sianokiszonka. Takie gospodarstwa mają obniżoną produkcję mleka, co zbawiennie wpływa na płodność krów. Oznacza to mniejsze problemy z rujami oraz zacieleniami.

                Duże gospodarstwa czy fermy bydła mlecznego zmagają się z niepłodnością stada. Lepsze żywienie powoduje zwiększoną produkcję mleka, co z kolei wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego.

                Dawki pokarmowe muszą być zbilansowane pod względem energetycznym, białkowym i mineralnym. Bardzo ważny jest poziom mocznika, którego zawartość w mleku powinna wynosić 250-300 mg/l. Są to odpowiednie wartości do zajścia i utrzymania ciąży. Obniżony poziom mocznika będzie skutkował utratą płodu oraz nieskutecznymi inseminacjami.

                Pasza powinna zawierać również selen, którego brak powoduje zatrzymanie łożyska po porodzie. Efektem jest zapalenie macicy. Rośliny uprawiane na ziemiach bogatych w żelazo mają obniżony poziom selenu.

                Dawka pokarmowa powinna być odpowiednio skomponowana przez fachowca, co pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.