Ciąże bliźniacze u bydła – rzadkie, ale możliwe

Marcin Różewicz

Instytut Bioinżynierii i Hodowli Zwierząt,

UPH Siedlce

 

Bydło domowe należy do zwierząt jednopłodowych co oznacza, że normą jest uzyskiwanie od jednej cielnej krowy jednego cielęcia rocznie. Ciąże mnogie u tego gatunku choć rzadko to jednak zdarzają się w ostatnim czasie z coraz większą częstotliwością, szczególnie w stadach bydła mlecznego. Mimo, że u mniejszych gatunków należących podobnie jak bydło do przeżuwaczy jak owce czy kozy pożądane, a zarazem nieobciążające nadmiernie organizmu matki są ciąże bliźniacze lub trojacze, to jednak ciąża bliźniacza oraz sam poród przez krowę dwóch cieląt tylko z pozoru może wydawać się korzystny. Oprócz pewnej korzyści w postaci dwóch cieląt z jednej ciąży niesie ze sobą ryzyko w postaci możliwych powikłań.

O dobrych wynikach rozrodczych szczególnie u wysokowydajnych krów mlecznych, gdzie często zdarzają się problemy z rozrodem, świadczy uzyskanie jednego cielęcia od krowy rocznie. Z punktu widzenia ekonomiki produkcji wydawać by się mogło, że uzyskanie dwóch cieląt od jednej krowy pozwoli na powiększenie stada, jak również spowoduje dodatkowy zysk. Jednak komplikacje występujące podczas bliźniaczych porodów, szczególnie u krów mlecznych oraz niekorzystne zjawisko frymartynizmu sprawia, że nie do końca można uznać ciąże mnogie za korzystne.

Biologiczne uwarunkowanie

U większości krów cykl rujowy trwa 21-28 dni, ze średnim odchyleniem 2,33 dnia. Dzieli się go na cztery okresy:

             okres przedrujowy (proestrus),

             ruja właściwa (estrus),

             okres porujowy (metaestrus),

             okres spoczynku (anoestrus).

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.