Ogrodzenie elektryczne dla bydła

Katarzyna Sobocińska

 

Utrzymanie pastwiskowe jest najtańszym sposobem żywienia bydła, zwłaszcza opasowego. Ogrodzenie elektryczne to najbardziej skuteczna metoda wypasu. Ma ono na celu wywołanie chwilowego bólu dzięki przepływowi impulsu elektrycznego przez ciało po dotknięciu ogrodzenia. Uczucie jest nieprzyjemne lecz nieszkodliwe dla organizmu. Zwierzę uczy się nie podchodzić do granicy, jaką stanowi ogrodzenie. Kluczowe znaczenie podczas budowy takiego ogrodzenia ma wybór elektryzatora oraz przewodów ogrodzeniowych i słupków.

Elektryzator

W zależności od umiejscowienia wybiegu można wybrać elektryzator sieciowy na 220-230 V, zasilany akumulatorem na 12 V albo baterią 9 lub 6 V. Podłączenie do sieci jest tańszym rozwiązaniem i nie trzeba pamiętać o wymianie czy ładowaniu baterii. Elektryzator akumulatorowy/bateriowy jest natomiast bardziej mobilny, można go przenosić w różne miejsca i jego zakup jest tańszy.

                Aby zwierzę odczuło działanie pastucha, liczy się nie tylko napięcie ogrodzenia (w woltach), pozwalające przejść impulsowi elektrycznemu przez skórę i sierść, ale także energia, dzięki której mózg zarejestruje bodziec bólowy. Dlatego ważną jednostką jest energia impulsu elektrycznego, podawana w dżulach (J) lub milidżulach (mJ). Należy na nią zwracać uwagę podczas zakupu, ponieważ im wyższa wartość energii, tym dotknięcie ogrodzenia jest bardziej bolesne.

                Niska roślinność jest idealna na ogrodzenie elektryczne. Jeśli wiadomo, że przyrost jest duży na granicach wybiegu należy systematycznie ją podkaszać, bądź wybrać większą moc elektryzatora. Każdy kontakt roślinności z przewodem zmniejsza skuteczność działania i powoduje większe zużycie prądu. Jeśli podłoże jest suche lub kamieniste albo ogrodzenie długie to moc elektryzatora musi także być większa (więcej dżuli).

                Elektryzator należy dobrać do zwierząt, które będą wypasane. Dla małych stad krów mlecznych nada się elektryzator o mocy 0,4-1,5 dżula. Jeśli natomiast wypasa się bydło mięsne, zazwyczaj większe i o grubszej skórze, moc powinna być w granicach 2,5-6 dżuli. Wszystko zależy także od zachowania krów, czy mają tendencję do uciekania i taranowania przeszkód.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.