Co się dzieje z mlekiem?

Tomasz Sakowski

Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu

 

Pomimo niskich cen skupu, od początku 2016 roku, podaż mleka w Polsce nadal rośnie. W styczniu dostarczono do punktów skupu 887 mln litrów mleka, czyli o 8% więcej niż w tym samym miesiącu w poprzednim roku. W całym 2015 roku skupiono 10 558 mln litrów mleka, co było o 2,25% więcej niż w roku 2014.

W styczniu ceny skupu mleka nadal spadały i wynosiły przeciętnie 111,8 PLN/100 litrów, czyli o 1% mniej niż grudniu 2015 roku i o 8,5% mniej niż rok wcześniej. W Unii Europejskiej średnia cena mleka kształtowała się w styczniu 2016 roku na poziomie 29,61 EUR/100kg mleka i była niższa o 3% niż w grudniu 2015 roku i o 7% niższa niż rok wcześniej.

                Z uwagi na dużą nadprodukcję mleka i spadki cen od września 2014 roku Komisja Europejska wprowadziła dopłaty do przechowywania mleka w proszku, masła i niektórych gatunków sera twardego. W imieniu Komisji na rynku dopłat do przechowywania tych produktów interweniuje w Polsce Agencja Rynku Rolnego. Dopłaty do przechowywania produktów mleczarskich są obecnie jedynym instrumentem finansowym, jakim może posłużyć się Komisja Europejska w celu złagodzenia skutków nadprodukcji mleka. Podpisane umowy z WTO (Światowa Organizacja Handlu) uniemożliwiają stosowanie dopłat do eksportu i wywóz po obniżonej cenie nadwyżek wyrobów mleczarskich do krajów trzecich. Byłaby to wtedy nieuzasadniona pomoc publiczna zakłócająca konkurencję na rynku produktów rolnych.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.