Bakteriostatyczny wpływ drożdży piwowarskich Leiber

dr inż. Andrzej Sobieraj

Leiber Sp. z o. o., Krośniewice

 

Pozytywny wpływ drożdży piwowarskich (Saccharomyces cerevisiae) na organizm zwierząt znany jest od długiego czasu i potwierdzony w wielu badaniach przeprowadzonych na różnych zwierzętach gospodarskich. Szczególnie zalecany w żywieniu bydła mlecznego i opasowego. Czy drożdże piwowarskie mogą być alternatywą dla stosowania antybiotyków w paszy lub redukcji ich stosowania w okresie produkcyjnym poprzez pozytywny wpływ na mikroflorę przewodu pokarmowego?

Ściana komórkowa drożdży piwowarskich zawiera mannano-oligosacharydy (MOS), które działają stabilizująco na mikroflorę jelitową oraz β-glukany, które aktywują system odpornościowy przeciwko różnym patogenom. Ponadto drożdże piwowarskie wydzielają naturalny antybiotyk malucidin, który chroni je przed innymi grzybami (Candida/Torula) i przed bakteriami takimi jak Salmonella.

                W przedstawionych badaniach chciałbym przedstawić kolejny czynnik jaki zawierają drożdże piwowarskie, a chodzi tu o chmiel. Drożdże piwowarskie są jedynym produktem zawierającym chmiel. Chmiel w produkcji piwa stosowany jest jako czynnik smakowy i stabilizujący. Chmiel wywiera hamujący wpływ na patogeny. Zasadniczymi składnikami chmielu są: humulon (α-kwas) i lupulon (β-kwas) oraz ksantohumol (flawonoid – silny antyoksydant wykazujący również właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz …przeciwnowotworowe). Wymienione związki chemiczne występują w szyszkach chmielu.

                W doświadczeniu zostały użyte różne produkty zawierające drożdże piwowarskie Leiber: Leiber® BT, Biolex® MB 40, CeFi® Pro oraz antybiotyki: flawofosfolipol, amoksycylina, chloramfenikol oraz dobrze znana producentom mleka bakteria gronkowca złocistego Staphylococcus aureus powodująca zapalenia wymienia (mastitis). Na płytkach testowych z gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus) umieszczono krążki z wyżej wymienionymi substancjami. Następnie zmierzono, jak poszczególne substancje wpłynęły na gronkowca złocistego, co zostało przedstawione na fotografiach od 1 do 4.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.