Gronkowiec – przyczyna mastitis

Małgorzata Horecka

 

Niejeden artykuł w prasie tematycznej mierzył się ze skalą problemu. Na sympozjach, wykładach i spotkaniach naukowcy poświęcili temu tematowi pewnie kilka tysięcy godzin, a mimo to wszystko wciąż jest to jeden z głównych powodów bezsenności u producentów mleka. Mastitis jest bardzo „kosztownym” przeciwnikiem, szczególnie upartym, gdy wywołanym przez gronkowce.

Zanim będziemy mówić o samym winowajcy po raz kolejny uściślijmy czym jest w ogóle Stan Zapalny Wymienia czyli mastitis. Wbrew pozorom nic w organizmie krowy nie dzieje się na złość hodowcy. Zapalenie wymienia też jest „po coś”. W warunkach naturalnych, a więc takich sprzed ery produkcji mleka, gdy krowy nie mogły liczyć na pomoc weterynaryjną, podniesienie temperatury wewnątrz wymienia miało za zadanie eliminację mikroorganizmów wywołujących chorobę. Bolesność natomiast była ochroną przed mechanicznym podrażnieniem, a więc i zaostrzeniem stanu chorobowego. Opuchlizna i zaczerwienienie natomiast było wynikiem zwiększonego przepływu krwi i limfy w naczyniach krwionośnych, gdyż organizm podejmował walkę. Nie zawsze takie kroki podjęte przez organizm były skuteczne, ale bez możliwości pomocy z zewnątrz były jedynymi możliwymi do podjęcia. Poza tym im bardziej uzbrojona obrona, tym większe wymagania stawia w stosunku do atakującego. Z tego powodu wraz ze wzrostem intensywności eksploatacji wymion krów, a także ze wzrostem możliwości wykorzystanego arsenału obrony, wróg staje się coraz bardziej oporny na podjęte środki leczenia. Dziś sama reakcja organizmu praktycznie nigdy nie będzie w stanie poradzić sobie z problemem mastitis. Dlatego tak ważna jest wiedza, świadomość zagrożenia i umiejętność obserwacji, a w konieczności umiejętne podjęcie kroków w walce z przeciwnikiem.

❙ Postać podkliniczna

Postać podkliniczna – tzw. „cichy wróg”. Niestety, jest najczęstszą formą występowania mastitis. Bez badania laboratoryjnego jest praktycznie niewykrywalne. Jedyne wskazówki, to obniżona wydajność mleczna i podwyższona ilość komórek somatycznych nieznacznie przekraczająca dopuszczalne normy. Niestety, rzadko kiedy podkliniczna forma zapalenia wymienia przechodzi sama, a rozwija się długo, dlatego niezbędne jest tu profilaktyczne systematyczne badanie pozwalające na stwierdzenie obecności tego stanu.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.