Ochrona obór przed gryzoniami

Bartosz Korytkowski

Bydgoszcz

 

Zapewnienie prawidłowych warunków zoohigienicznych w pomieszczeniach inwentarskich to przede wszystkim zaspokojenie potrzeb konsumentów w zakresie bezpiecznych i dobrych jakościowo produktów.

Spośród wielu zagrożeń chorobowych jakie mogą pojawić się w gospodarstwie wyróżnić możemy choroby spowodowane przez zakażenia bakteryjne, wirusowe czy pasożytnicze. W przypadku tych chorób niejednokrotnie pierwotnym źródłem patogenów są gryzonie bytujące w samym budynku inwentarskim lub w jego pobliskim sąsiedztwie. Najczęściej gryzonie przenoszą: tyfus, dżumę czy włośnicę, bardzo często izoluje się od nich bakterie z rodzaju Salmonella sp., Campylobacter spp. czy Staphylococcus.

                Oprócz rozprzestrzeniania chorób gryzonie najczęściej doprowadzają także do zanieczyszczenia pasz (najczęściej własnym kałem lub moczem), powodują także uszkodzenia worków lub zbiorników z paszą, a także fragmentów budynków, instalacji znajdujących się w jego wnętrzu lub też wyposażenia. Częściej inwazja gryzoni może pojawić się w gospodarstwie zlokalizowanym w pobliżu terenów zalesionych, pól czy wałów przeciwpowodziowych, ma to związek z migrowaniem tych zwierząt do pomieszczeń, w których mogą znaleźć lepsze źródło pożywienia, a także miejsc, w których mogą zakładać nowe nory. Inną przyczyną, dla której zwierzęta te przenikają do budynków jest nagła zmiana warunków życia w ich dotychczasowym środowisku np. spadek temperatury czy też okres żniw.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.