Jesień na pastwisku

Marzenna Olszewska

Katedra Łąkarstwa i Urządzania Terenów Zieleni

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Wypas zwierząt na pastwisku jest najbardziej efektywnym sposobem eksploatacji użytków zielonych w okresie wegetacji. Długość sezonu pastwiskowego zależy od wielu czynników m.in. takich jak: warunki klimatyczne, skład florystyczny runi czy nawożenie. W warunkach Polski wynosi on około 150-180 dni na niżu i około 100 dni w górach.

Pastwisko jest najtańszym źródłem wartościowej paszy objętościowej dla zwierząt. Koszty wyprodukowania jednostki pokarmowej są ok. 2,5 do 3 razy niższe w stosunku do pasz produkowanych na gruntach ornych. Żywienie pastwiskowe zwierząt zmniejsza nakłady robocizny związane ze zbiorem, transportem i magazynowaniem paszy oraz z obsługą stada (zadawanie paszy, usuwania odchodów itp.). Zielonka pastwiskowa o odpowiednim składzie botanicznym, w której dominują trawy wartościowe (60-70%), występują rośliny bobowate (20-30%) oraz zioła (ok. 10%) jest pełnowartościową paszą zasobną w białko, związki energetyczne, witaminy, sole mineralne i substancje czynne (lecznicze, pobudzające apetyt, ułatwiające trawienie). Ruń taka jest smakowita i chętnie pobierana przez zwierzęta. Może być ona wyłączną paszą w żywieniu krów mlecznych o wydajności 15-18 l mleka dziennie. Dlatego wysokowydajne krowy muszą być dokarmiane paszami treściwymi. W naszych warunkach klimatycznych 1 hektar bardzo dobrego pastwiska umożliwia wyżywienie w sezonie pastwiskowym 3-4 DJP. Żywienie pastwiskowe wpływa pozytywnie nie tylko na wyniki produkcyjne, ale również na zdrowotność zwierząt. Ruch na świeżym powietrzu poprawia kondycję zwierząt, przyczynia się do prawidłowego rozwoju mięśni i układu kostnego sprawia, że zwierzęta są mniej nerwowe i mniej złośliwe, a krowy łatwiej się zacielają. Przebywanie krów na pastwisku minimalizuje ryzyko wystąpienia takich chorób jak: zapalenie wymienia, zapalenie macicy, zatrzymanie łożyska czy ketoza. Ponadto produkty uzyskiwane od zwierząt żywionych porostem pastwiskowym charakteryzują się lepszymi parametrami jakościowymi.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.  

Zaloguj się, aby zobaczyć.