Wartość dietetyczna mięsa wołowego

Katarzyna Łagowska

Instytut Bioinżynierii i Hodowli Zwierząt, UPH Siedlce

 

W żywieniu ludzi mięso stanowi ważny produkt żywnościowy. W Polsce konsumenci nieczęsto sięgają po wołowine. Czynnikami wpływającymi na ten fakt są m.in. zalecenia dietetyczne dotyczące ograniczenia spożywania czerwonego mięsa, niedocenianie walorów żywieniowych wołowiny oraz w porównaniu do drobiu, czy wieprzowiny wyższa cena. Konsumenci z krajów Unii Europejskiej chętnie sięgają po polską wołowinę uważając ją za mięso o dużych walorach zdrowotnych. Stanowi ona dobre źródło lekkostrawnego i łatwoprzyswajalnego białka, mikroelementów, CLA oraz witamin z grupy B.

Pogłowie bydła w Polsce

Według danych GUS (2016) krajowe pogłowie bydła 1 grudnia 2015 r. liczyło 5762,5 tys. sztuk, tj. o 1,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, jednak w porównaniu do czerwca 2015 r. mniej o 3,3%.       

                Struktura pogłowia według grup produkcyjno-użytkowych w grudniu 2015 r. różniła się od roku poprzedniego. Cielęta w wieku poniżej 1 roku stanowiły 28,1% całkowitej struktury pogłowia, młode bydło hodowlane i rzeźne w wieku 1-2 lat 26,6%, krowy 40,0%, natomiast pozostałe bydło dorosłe hodowlane i rzeźne w wieku 2 lat i więcej 5,3%. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego w ogólnym pogłowiu zwiększył się udział grupy cieląt oraz młodego bydła hodowlanego i rzeźnego w wieku 1-2 lat, odpowiednio o 2,5 i 1,1%. W przypadku grupy krów oraz pozostałego bydła dorosłego w wieku 2 lat i więcej zanotowany został spadek wynoszący kolejno 2,5% oraz 1,1%.

                W grudniu 2015 roku udział cieląt poniżej 1 roku przeznaczonych do uboju wynosił 9,9%, o 11,7% mniej niż w roku poprzednim. W przypadku bydła dorosłego w wieku 2 lat i więcej (bez krów) nastąpiło zmniejszenie zwierząt przeznaczonych do uboju o 10,1%. W tym okresie niewielki wzrost, o 0,6%, nastąpił w grupie młodego bydła w wieku 1-2 lat.

                Według danych pochodzących z tego samego źródła w 2015 roku procentowy udział produkcji żywca wołowego wynosił zaledwie 14,9% całej produkcji żywca. Dla porównania udział ten w przypadku żywca wieprzowego wynosił 38,2%, natomiast drobiowego aż 46,1%.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.