Bezpieczny transport bydła

Katarzyna Jankowska

PAN Osztyn

 

Corocznie transport zwierząt na świecie przekracza 50 miliardów sztuk i opiera się na ściśle określonych przepisach prawnych. Osoby odpowiedzialne za organizowanie transportu zwierząt są zobowiązane do przestrzegania tych przepisów podczas wykonywania swoich obowiązków. Zostały powołane organy kontrolujące (szczególnie podczas przewozu przez granicę) aktywne w punktach wyjazdu zwierząt oraz na każdym etapie ich transportu. W każdym państwie UE został powołany specjalny organ odpowiedzialny za wydawanie przedsiębiorstwom transportującym upoważnień do przewozu zwierząt.

Transportowanie jest dla zwierząt czynnikiem stresogennym z uwagi na zmianę otoczenia i związaną z nim zmianę parametrów zoohigienicznych tj. temperaturę, wilgotność, poziom hałasu, oświetlenie, zmianę obsady na jednostce powierzchni (ograniczenie ruchu, skumulowanie), a także zmianę zapachu w otoczeniu zwierząt. Poza tym wibracje, wstrząsy, ruch pojazdu, załadunek i wyładunek, brak wody i pokarmu.

                Transport zwierząt gospodarskich na dalekie odległości niesie także za sobą ryzyko urazów (zadrapań, okaleczeń złamań, itp.). Dlatego tak ważne jest zapewnienie im bezpiecznych i humanitarnych warunków podczas przewozu, czyli odpowiedniej przestrzeni dostosowanej do gatunku zwierzęcia oraz jego wieku, która umożliwi leżenie i wstawanie podczas przewozu, odpowiedniego podłoża gwarantującego przyczepność kończyn, wentylacji oraz odpowiedniej temperatury. Podmiot zajmujący się transportem powinien być zarejestrowany i posiadać zgodę odpowiednich organów państwa. Według przepisów zwierzęta nie mogą wykazywać przeciwwskazań do podróży. Zwierzęta padłe lub niezdolne (chore, ranne oraz niezdolne do poruszania się do dalszego transportu powinny być usunięte podczas pierwszego postoju. W przypadku choroby zwierzęcia należy koniecznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Przeganianie zwierząt powinno odbywać się w spokojnej atmosferze bez krzyków i gwałtownych ruchów obsługi. Agresywne zachowanie ludzi względem zwierząt może spowodować odwrotny do zamierzonego skutek. Zestresowane zwierzęta mogą niejednokrotnie stawiać opór i niechęć do zmiany miejsca.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.