Poprawiamy rozród krów mlecznych

Karol Kotowski

 

Przyczyn powodujących zaburzenia w rozrodzie jest dużo, a tylko wyjątkowo pojedynczy czynnik może stanowić rolę przyczynową. Stąd wyeliminowanie przyczyn niepłodności wymaga zastosowania niekiedy skomplikowanych metod rozpoznawczych.

Uważa się, że wszystkie czynniki środowiskowe wywierające wpływ na płodność zwierząt, dają się bardzo ogólnikowo określić trzema słowami: żywienie, utrzymanie i pielęgnacja. Specjaliści z zakresu rozrodu dodają, że przy tym stale należy mieć na uwadze, iż gleba, roślina i zwierzę stanowią nierozerwalną jedność biologiczną, i tylko pod tym kątem można rozpatrywać zagadnienia płodności. Wielu z nich uważa, że oprócz wymienionych czynników dodać należy błędy organizacyjne w prowadzeniu rozrodu, a zwłaszcza błędy krycia lub sztucznego unasieniania. Ogólnie można przyjąć, że 80-85% przyczyn niepłodności spowodowane jest błędami środowiska, a zaledwie 15-20% jest natury genetycznej. Czynniki środowiskowe wiążą się ściśle z negatywnymi skłonnościami dziedzicznymi do płodności i najczęściej uzewnętrzniają się dopiero przy błędach tych pierwszych. Z doniesień literaturowych wynika, że w Polsce z powodu zaburzeń w rozrodzie brakuje się najwięcej krów. Brakowanie z przyczyn niepłodności wynosi 35-40%, zapaleń wymion 30-35%, schorzeń racic 25-30%, a z innych powodów 10%. Nic więc dziwnego, że niepłodność bydła uważana jest za jedną z najważniejszych przyczyn wywierających jednocześnie negatywny wpływ na reprodukcję stada i wydajność mleczną krów. Wydłużenie cyklu reprodukcyjnego powyżej 365 dni związane jest z dużymi stratami ekonomicznymi.

Uwaga na nadmiar białka w dawce

Z piśmiennictwa wynika, że najwięcej zagrożeń decydujących o płodności samicy pojawia się w okresie okołoporodowym, który obejmuje u bydła mlecznego ostatnią tercję cielności, poród i pierwsze kilka tygodni po wycieleniu. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienia się błędy żywienia, a następnie nieprawidłowe utrzymanie i pielęgnację. Na przykład żywienie krów w okresie okołoporodowym ma bardzo ważny wpływ na ich płodność. Badania wykazały, że wysoka zawartość białka ogólnego w diecie prowadzi do wzrostu poziomu mocznika w surowicy oraz innych płynach i układach organizmu, a także w drogach rodnych. Zmiana środowiska macicy może być przyczyną niskiego efektu pierwszego unasieniania krów żywionych z udziałem nadmiaru białka.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.