Dodatki paszowe „Agroyeast”

Andrzej Szopiński, Bartłomiej Podpora

 

Budową i zarządzaniem pierwszego w Polsce zakładu produkującego drożdże piwne zajmowali się specjaliści tworzący dzisiaj markę AgroYeast. Do współpracy w zakresie rozwoju zaproszono wtedy w ramach naukowej konsultacji grono zacnych i znanych naukowców, takich jak: prof. W. Ambroziak, prof. J. Świderski, prof. J. Preś, prof. B. Fuchs, prof. J. Tywończuk, prof. W. Podkówka, czy też nieżyjących już śp. prof. A. Dobickiego i śp. prof. J. Mikołajczaka. Owocem tej współpracy stało się wiele opatentowanych rozwiązań, takich jak odgoryczanie drożdży piwnych, produkcja płatków drożdżowych i inne.

Te doświadczenia oraz dalsza praca nad doskonaleniem sposobu wykorzystania drożdży Saccharomyces cerevisiae piwnych, ale też spirytusowych, spowodowały, że z tym samym zespołem ludzi, ale już w firmie AS TRADE misja ta jest kontynuowana. Jej efektem jest obecna na rynku rodzina nowych preparatów AGROYEAST zawierająca ukierunkowane mikronizowane dodatki, takie jak: jabłko, DDGS czy młóto piwne. Szczególnym wyrobem AGROYEAST jest dedykowany dla bydła, posiadający właściwości synbiotyczne, preparat AGROYEAST PLC zawierający żywe komórki drożdżowe.

                Przeprowadzono eksperymenty z tymi preparatami przez prof. J. Mikołajczaka w Gospodarstwie Doświadczalnym w Brodach. Osiągnięte rewelacyjne wyniki potwierdzono następnie w kontynuowanym na skalę przemysłową zastosowaniu drożdży piwnych z żywymi komórkami w Gospodarstwie Rolnym BOVINAS w Chodowie przez prof. W. Podkówkę.

Oto najbardziej spektakularne wyniki:

Wyniki badań krów z grupy AgroYeast PLC wskazują, że w dniu rozpoczęcia doświadczenia średnia dzienna wydajność krów wynosiła 30,12 kg. W następnym kontrolnym udoju w dniu 14 maja 2014 r. stwierdzono wzrost wydajności do 35,97 kg/dzień/sztukę. Podobną wydajność stwierdzono w czerwcu (35,31 kg), zaś w lipcu 33,73 kg, natomiast w sierpniu i wrześniu stwierdzono nieznaczny spadek mleczności Średnia wydajność za cały okres badań wynosiła 33,04 kg dzień/sztukę. W porównaniu do grupy kontrolnej nastąpił wzrost wydajności o 4,23 kg/dzień/sztukę. W ramach eksperymentu ustalono także wskaźniki płodności. Wyniki przedstawia poniższa tabela.

                Uzyskane wskaźniki płodności u krów objętych badaniami, jednoznacznie wskazują na korzystne oddziaływanie badanych preparatów drożdżowych na płodność. Badania te wskazują, że można poprawić płodność krów, których wydajność wynosi około 9000 kg/sztukę/rok. Jest to ważne stwierdzenie, bowiem hodowcy bydła ciągle wskazują na spadek płodności krów wysokowydajnych. Mała liczba uzyskiwanych cieląt w roku jest problemem najważniejszym. Znacznie łatwiej jest zwiększyć wydajność mleczną krów, niż osiągnąć prawidłową płodność. Wymieniony efekt poprawy płodności krów, jest możliwy do osiągnięcia, przy zapewnieniu prawidłowego żywienia zgodnie z potrzebami krowy.

                Wyniki te w stosunku do powszechnie stosowanych preparatów droższych i znanych na rynku firm zagranicznych stanowią o ich niepowtarzalnej efektywności. Wynika to z efektu synbiotycznego połączenia nieaktywnych drożdży piwnych z żywymi komórkami drożdżowymi. Szczegóły omawianego eksperymentu zostały opublikowane w HODOWCY BYDŁA NR 12 z 2014 oraz HODOWCY BYDŁA NR 1 z 2015 roku.

                Firma AS TRADE z dużym powodzeniem wprowadza chelatowane drożdże piwne dla bydła. Chelaty, cieszące się od 20 lat dużą popularnością w żywieniu zwierząt, to specyficzne kompleksy jonów metali z aminokwasami czy hydrolizatami białkowymi, Powstałe w ten sposób kompleksy są zaliczane do organicznych źródeł składników mineralnych. Dzięki specyficznej budowie i wysokiej przyswajalności chelaty nie reagują z tlenkami, fosforanami, ani z wodorotlenkami, co pozytywnie wpływa na procesy wchłaniania zawartych w nich składników mineralnych.

                Proces chelatowania drożdży polega na trwałym połączeniu chelatu z nieaktywnymi komórkami drożdżowymi pod wysokim naciskiem, w wyniku czego powstaje jednorodny produkt wzbogacony o organicznie związany pierwiastek metalu. Badania potwierdzają dobrą przyswajalność jonów mikroelementów z chelatów oraz ich nietoksyczność. Poszczególne preparaty mogą być stosowane jako parafarmaceutyki działające wraz z drożdżami prozdrowotnie i zapobiegawczo. Oprócz podwyższenia zdrowotności i samopoczucia zwierząt, uzyskiwane od nich produkty, tj. mięso, mleko i jaja, wzbogacone w mikroelementy z preparatów o charakterze biologicznym, stanowią nową generację żywności naturalnie biofortyfikowanej w mikroelementy. Podwyższają one nie tylko wartości pokarmowe, ale także smak i zapach produktów. Ochronna struktura form organicznych pierwiastków zapobiega zaburzeniom podczas transportu w przewodzie pokarmowym. Zalecane dla bydła mlecznego i opasowego chelatowane drożdże AGROYEAST CHB zostały wzbogacone o mikroelementy w postaci chelatów. W 100 g zawierają 380 mg Cynku (Zn), 210 mg Manganu (Mn), oraz 380 mg Miedzi (Cu).

                Od 2010 roku produkty drożdżowe wykorzystywane były w pracach badawczych prowadzonych przez Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w ramach projektu „Biożywność – innowacyjne i funkcjonale produkty pochodzenia zwierzęcego”, gdzie naszym zadaniem było opracowanie preparatów zawierających selen w formie organicznej. Jakkolwiek w czasie trwania badań współpraca została wstrzymana, to jednak ze względu na wagę zagadnienia, pracujemy dalej nad tym projektem w firmie AS TRADE.

                Selen jest jednym z niezbędnych mikroelementów i musi być dostarczany w pożywieniu. Zawartość selenu w produktach spożywczych znacznie się waha, co związane jest z dużymi różnicami w zawartości tego pierwiastka w glebie i wodzie w zależności od regionu świata. Gleby na terenie Polski są uważane za ubogie w selen. Niezbędna ilość selenu w dawce żywieniowej, szczególnie w Polsce jest zbyt niska, co przekłada się wprost na zdrowie Polaków. W ramach produkcji żywności nowej generacji niezbędne jest wzbogacenie jej w łatwo przyswajalny selen organiczny. Stąd wprowadzony przez firmę AS TRADE preparat drożdżowy AGROYEAST CHSe, który w 100 g zawiera 2 mg selenu organicznego pochodzącego z chelatu. Więcej szczegółów znajdą Państwo w numerze HODOWCA BYDŁA NR 9 z 2015 roku pod tytułem „Selenowe drożdże z AGROYEAST”.

                Wykorzystanie w żywieniu zwierząt gospodarskich drożdży piwnych i ich preparatów ma długą historię. Jednak zainteresowanie tym produktem producentów pasz i hodowców wyraźnie wzrosło po wprowadzeniu na terenie Unii Europejskiej zakazu stosowania antybiotyków paszowych. Grupa AGROYEAST składająca się z pracowników, którzy uczestniczą w budowaniu rynku preparatów drożdżowych szczególnie drożdży piwnych Saccharomyces cerevisiae uczestnicząc w wielu programach badawczych, nie tylko w Polsce, ale także w wielu zagranicznych ośrodkach badawczych, na podstawie przeprowadzonych eksperymentów buduje program stosowania preparatów drożdżowych tak, aby stosowane różne preparaty w ustalonej sekwencji powodowały co najmniej działanie poprawiające odpowiedź immunologiczną, która jak zauważamy, wraz ze stosowaniem przez dłuższy czas niezmiennie tego samego stymulatora, ulega osłabieniu. W jaki sposób osłabia się efekt stosowania w sposób ciągły jednego preparatu obserwowaliśmy w eksperymencie przedstawionym na początku tego opracowania. Różnorodność produkowanych przez firmę AGROYEAST preparatów pozwala na takie zbudowanie programu stosowanych drożdży, aby temu zjawisku przeciwdziałać. Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji. ■

Właścicielem marki Agroyeast oraz producentem drożdży tej marki jest firma AS TRADE, 99-340 Krosniewice, ul. Kutnowska 27 (www.agroyeast.pl). Udziałowcy tej firmy są wieloletnimi uczestnikami procesów badawczych prowadzonych przez Instytuty Naukowe i Akademie na terenie Polski i Europy, w tym PAN nad wykorzystaniem drożdży Saccharomyces cerevisiae oraz ich kompozycji w żywieniu zwierząt.