System HACCP w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji mleka

Dariusz Minakowski, Jarosław Zabielski, Joanna Bacisz

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

 

System HACCP stosowany dotychczas przy identyfikacji zagrożeń bezpieczeństwa żywności, może być wykorzystany również w tzw. produkcji pierwotnej, po uwzględnieniu specyfiki gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka. Wymaga to określenia najważniejszych zagrożeń z uwzględnieniem akceptowalnych ich poziomów w całym cyklu produkcji mleka surowego do skupu.

Wdrożenie systemu HACCP w ramach gospodarstwa specjalizującego się w produkcji mleka powinno przyczynić się do produkcji surowca o wymaganej wysokiej i stabilnej jakości dla potrzeb przetwórstwa. Określenie zagrożeń i krytycznych punktów (CCP) dla bezpieczeństwa produkcji mleka surowego do skupu w poszczególnych jego etapach, sprzyjać będzie zapobieganiu lub eliminacji występowania negatywnych czynników w całym cyklu produkcyjnym. Równocześnie generować to może uzasadnioną potrzebę wprowadzania audytów wewnętrznych w odniesieniu do określonych procesów i procedur produkcyjnych i podejmowania działań odpowiadających dobrej praktyce (GMP) w produkcji mleka surowego do skupu.

                O jakości surowca do skupu decydują nie tylko jego cechy fizykochemiczne, w tym skład fizyko-chemiczny i obecność substancji hamujących (sh), ale również ocena mikrobiologiczna, która ma istotny wpływ na występowanie mikroflory saprofitycznej i chorobotwórczej. Na jakość mikrobiologiczną wpływa bezpośrednio stan zdrowotny gruczołu mlekowego oraz higiena i sposób pozyskiwania mleka, które powinno odbywać się w hali udojowej lub przy użyciu robotów udojowych w specjalnie wydzielonym do tego sektorze. Należy pamiętać, że jakość mleka surowego do skupu decyduje o jego przydatności i przeznaczeniu w przetwórstwie.

Zaloguj się, aby zobaczyć.