Roboty udojowe w Polsce

Michał Boćkowski

 

Cechą wyróżniającą nowoczesne technologie produkcji mleka w gospodarstwach jest coraz wyższy poziom automatyzacji zadań roboczych związanych z pozyskiwaniem i przechowywaniem mleka. Przykładem pełnej automatyzacji doju są roboty udojowe, w które ponad 20 lat temu po raz pierwszy wyposażono gospodarstwa mleczne.

W okresie poprzedzającym zainstalowanie w gospodarstwie pierwszego, komercyjnie dostępnego robota udojowego, jak i w pierwszych latach użytkowania szczególny nacisk kładziono na doskonalenie technicznych aspektów działania automatycznego systemu doju. Aktualnie dominujące znaczenie przywiązuje się do rozwiązywania i doskonalenia technologicznych zadań związanych z wykorzystaniem robotów udojowych.

                Wprowadzenie robota udojowego do obory było i jest równoznaczne z dostosowaniem odpowiednich rozwiązań technologicznych, służących takiej organizacji obsługi stada krów, by w pełni wykorzystać potencjał automatycznego systemu doju.

Na rodzimym podwórku

Polskie gospodarstwa, szczególnie w ostatnich kilkunastu latach wzbogaciły się w automatyczne systemy doju krów, bazujące na robotach udojowych. W naszym kraju dominującą liczbę instalacji udojowych stanowią urządzenia dwóch firm produkujących roboty udojowe.

                Pierwsza z nich to szwedzki koncern – De Laval, który od wielu już lat, wśród bardzo szerokiej gamy urządzeń udojowych, posiada także solidną i cieszącą się uznaniem w naszym, kraju, jednostkę robota udojowego o symbolu VMS. Biorąc pod uwagę, fakt iż pierwsze wolnostanowiskowe obory w Polsce powstawały w latach 1995-1998 to pierwsze zamontowane roboty udojowe tej firmy pojawiły się u polskiego hodowcy już niespełna dziesięć lat później. Miało to miejsce w roku 2008 w województwie wielkopolskim. Od tamtego czasu, na terenie tylko tego jednego województwa przedstawicieli firmy De Laval zamontował około 10 jednostek udojowych VMS. Warto zwrócić uwagę, jak przytacza producent iż skrót VMS to Voluntary Milking System (System Doju Dobrowolnego) i to do firmy De Laval należy znak handlowy urządzenia udojowego dla systemu wolnego, choć bardziej jesteśmy kojarzeni z wydajniejszym ruchem kierowanym.

Zaloguj się, aby zobaczyć.