Błędy popełniane przy konserwowaniu zielonki z traw i roślin motylkowatych

Iwona Radkowska

Instytut Zootechniki – PIB, Dział Technologii,

Ekologii i Ekonomiki Produkcji Zwierzęcej. Balice k/Krakowa

Adam Radkowski

Instytut Produkcji Roślinnej/Zakład Łąkarstwa,

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

 

W ostatnich latach w żywieniu krów mlecznych oraz bydła opasowego występuje tendencja do całorocznego utrzymywania zwierząt w oborze, dlatego bardzo ważna staje się kwestia jakości pasz objętościowych konserwowanych. Produkcja pasz konserwowanych umożliwia równomierne i pełnowartościowe żywienie zwierząt przez cały rok, a odpowiednie przygotowanie i konserwacja pasz w żywieniu bydła stanowi podstawę zdrowotności i produkcyjności zwierząt.

Znajomość podstawowych zasad konserwowania ma bardzo duże znaczenie dla uzyskania paszy o odpowiedniej jakości. W naszym kraju najpopularniejszymi metodami konserwacji jest suszenie i zakiszanie. Siano i kiszonka różnią się między sobą wartością pokarmową oraz przydatnością żywieniową. Jakościowo dobre siano jest lepszą paszą w porównaniu do kiszonki ze względu ma mniejszą ilość wody. Zbyt duża zawartość wody w kiszonce zmniejsza pobranie suchej masy. Siano jest dość stabilnym składnikiem dawki pokarmowej, jest chętnie zjadane przez bydło oraz nie powoduje zaburzeń w funkcjonowaniu żwacza. Jednak siano o niskiej wartości paszowej, zawierające znaczne ilości włókna surowego, a małe białka, uniemożliwia uzyskanie wysokiej produkcji mleka bez dodatkowego dokarmiania paszami treściwymi. Metoda konserwacji zielonki w postaci siana jest znacznie droższa niż zakiszanie, ponadto jest bardziej pracochłonna oraz narażona na występowanie większych strat składników pokarmowych. Z tych względów systematycznie zmniejsza się udział siana w dawkach pokarmowych. W żywieniu bydła możliwe jest zastąpienie siana kiszonkami z traw lub roślin motylkowatych, ale pod warunkiem, że zawierają one powyżej 30% suchej masy. Stosowanie konserwacji w postaci zakiszania wymaga także znacznej wiedzy na temat zachodzących procesów oraz odpowiednich maszyn do zbioru i ugniatania.

  1. Kiszonki

Kiszenie roślin jest podstawową metodą konserwowania soczystych pasz objętościowych w żywieniu przeżuwaczy. Obecnie w nowoczesnych systemach żywienia, podstawową paszą objętościową dawki pokarmowej dla krów mlecznych są kiszonki. Stosowanie kiszonek gwarantuje zachowanie stabilnej dawki pokarmowej przez cały rok. Dobre jakościowo kiszonki posiadają dużą wartość pokarmową i smakową, ponadto są preferowane w oborach wolnostanowiskowych ze względu na system zadawania paszy. Na jakość i wartość pokarmową kiszonki wpływa szereg czynników wymagających wiedzy i umiejętności, dlatego też cały proces produkcji kiszonek określany jest „technologią produkcji kiszonek”.

Zaloguj się, aby zobaczyć.