Fazy rozwoju kukurydzy

Wojciech Neja, Anna Neja

 

Obecnie w Polsce uprawy kukurydzy zajmują obszar prawie 1 mln hektarów. Można uprawiać ją na różnych stanowiskach. Jednak dobór stanowiska należy wiązać z żyznością gleby i zaplanowaniem w przyszłości poszczególnych zabiegów agrotechnicznych np. dobraniem odpowiedniej strategii zwalczania chwastów. W podejmowaniu decyzji o poszczególnych zabiegach agrotechnicznych, może pomóc znajomość poszczególnych faz rozwojowych kukurydzy.

W państwach Unii Europejskiej do identyfikacji faz rozwojowych roślin uprawnych stosuje się skalę BBCH (skrót pochodzi od wyrażenia niemieckiego Biologische Bundesanstalt, Bundessortenamt und Chemical Industry). Międzynarodowa skala rozwoju kukurydzy według systemu BBCH to precyzyjna i uniwersalna metoda określania za pomocą liczby poszczególnych etapów rozwoju roślin.

                W czasie rozwoju kukurydzy można wyróżnić 6 głównych faz rozwojowych. Są to:

             kiełkowanie i wschody,

             rozwój liści,

             wydłużanie się łodygi,

             rozwój wiechy,

             kwitnienie,

             rozwój ziarniaków i ich dojrzewanie.

                W Polsce zaczęto przyjmować za BBCH 100-stopniową skalę rozwojową roślin uprawnych i chwastów. Znajomość klucza ułatwia stosowanie zabiegów ochrony kukurydzy przeciwko chwastom, chorobom i szkodnikom, a także racjonalizację zabiegów agrotechnicznych na plantacjach.

Zaloguj się, aby zobaczyć.