Jak kupić dobrą folię do sianokiszonki?

Rafał Świecki

 

Co roku to pytanie zadają sobie rolnicy planujący zakup folii do owijarki. Jak to zrobić? Czy zawsze cena to główny czynnik wyboru konkretnej marki folii? Zobaczmy.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że folia odpowiada za szczelność balotu podczas przechowywania sianokiszonki w okresie około 12 miesięcy od momentu jego owinięcia. Jest to bardzo długi okres czasu, podczas którego balot jest narażony na ujemne temperatury w zimie i ostre słońce oraz upały latem. Nie warto ryzykować i kupować folii w najniższej cenie, ponieważ może ona nie zdać egzaminu.

                Gdy rolnik zaczyna tracić kiszonkę, bo niektóre bele są popsute, wówczas koszty są nieporównywalnie wyższe niż oszczędności spowodowane zakupem folii w niższej cenie.

                Na polskim rynku jest wiele firm oferujących folie do sianokiszonki. Niestety, z moich obserwacji wynika, że nie wszystkie grają uczciwie. Są firmy, które nie informują rzetelnie klientów o parametrach swoich folii lub uciekają się do szeregu sztuczek marketingowych, które to zostaną przedstawione poniżej. Proszę zwrócić uwagę na kilka nieprawidłowości podczas rozmowy z handlowcem oferującym folię.

Zaloguj się, aby zobaczyć.