Stacje paszowe w gospodarstwie mlecznym

Marek Gaworski*, Bogdan Dróżdż*, Michał Boćkowski

* SGGW w Warszawie

 

Organizacja systemu żywienia bydła mlecznego nie pozostaje bez wpływu na efektywność produkcji mleczarskiej. Jednym z rozwiązań służących osiąganiu wysokiej efektywności żywienia krów mlecznych są indywidualne stacje paszowe.

W praktyce znane i rozpowszechnione są dwa systemy żywienia krów mlecznych: TMR i PMR. Realizacja idei żywienia w systemie total mixed ratio (TMR) i partially mixed rates (PMR) wymaga dostępu do wyspecjalizowanego sprzętu technicznego w powiązaniu z bazą danych chrakteryzujących ilościowe i jakościowe aspekty zadawania poszczególnych grup pasz. O ile w systemie TMR stawia się na dostęp stada/grupy technologicznej krów do odpowiednio zbilansowanych pasz pełnoporcjowych, tak w przypadku systemu PMR istotą pozostaje indywidualne dostosowanie żywienia poszczególnych krów paszami treściwymi do ich aktualnego potencjału produkcyjnego, wynikającego chociażby z okresu laktacji.

                W kontekście organizacji żywienia bydła mlecznego pojawia się wiele kwestii związanych z doskonaleniem wiedzy łączącej indywidualne żywienie krów i dostęp do TMR. W praktyce, doskonalenie wiedzy w tym zakresie jest możliwe, a to dzięki dostępowi do specjalistycznych stacji indywidualnego żywienia paszami pełnoporcjowymi. Czym w istocie różnią się takie stacje od stacji żywienia paszami treściwymi?

Indywidualne stacje żywienia paszami treściwymi

Techniczne systemy przeznaczone do indywidualnego żywienia bydła paszami treściwymi znane i użytkowane są już od wielu lat. Indywidualne żywienie bydła paszami treściwymi stanowi integralną część systemu PMR (partially mixed rates) i wyróżnia się powiązaniem ilości możliwych do pobrania pasz treściwych w ciągu doby przez poszczególne zwierzęta z ich bieżącą wydajnością mleczną, okresem laktacji i innymi czynnikami.

Zaloguj się, aby zobaczyć.