Porównanie systemu żywienia TMR z żywieniem pastwiskowym

Krzysztof Bilik

IZ PIB, Dział Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa

 

W fermach bydła mlecznego dąży się obecnie do osiągania wysokiej wydajności mlecznej, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej zdrowotności i płodności krów oraz optymalnej zawartości tłuszczu i białka w mleku. Utrzymanie w wysokowydajnych stadach krów wysokiej i stabilnej wydajności mlecznej, wymaga stosowania nowoczesnych systemów żywienia i utrzymania krów. Pozwalają one bowiem przy stosowaniu pasz dobrej jakości, na pełne pokrycie potrzeb energetyczno-białkowych i witaminowo-mineralnych krów mlecznych w poszczególnych stadiach cyklu produkcyjnego.

Charakterystyka nowoczesnych systemów żywienia krów mlecznych

Badania nad procesami trawiennymi zachodzącymi w przewodzie pokarmowym przeżuwaczy doprowadziły do zmian w ocenie wartości pokarmowej pasz oraz pokrycia zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Stosowane obecnie nowoczesne systemy żywienia przeżuwaczy, uwzględniają metabolizm białka i energii zarówno w żwaczu jak i w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego, a potrzeby energetyczne i białkowe zwierzęcia traktują łącznie. Wartość energetyczną paszy i zapotrzebowanie zwierząt na energię ustala się w zależności od kierunku produkcji (mleko, żywiec), a wartość białkową paszy i potrzeby białkowe ocenia się, biorąc pod uwagę nie tylko ilość, ale także i jakość białka. Zdolność pobrania składników pokarmowych paszy przez krowę określa się uwzględniając jej potencjał produkcyjny, fazę laktacji i jakość skarmianej paszy objętościowej. Przy prawidłowym zbilansowaniu dawki pokarmowej według ustalonych w tych systemach zasad, istnieje możliwość uzyskania zakładanej wydajności mlecznej, przy maksymalnym wykorzystaniu składników pokarmowych skarmianej dawki. W konsekwencji pozwala to na pełne wykorzystanie potencjału produkcyjnego hodowanych zwierząt oraz znaczne ograniczenie strat azotu w moczu i kale, co ma aktualnie duże znaczenie ze względu na społeczne ruchy ekologiczne i polityczne naciski odnośnie ochrony środowiska naturalnego.

Czynniki wpływające na wybór systemu żywienia

O wyborze systemu żywienia w warunkach konkretnego gospodarstwa, powinny decydować czynniki hodowlane (wielkość i wydajność mleczna stada), uwarunkowania organizacyjno-techniczne (baza paszowa, system utrzymania krów, konstrukcja budynków, sposoby magazynowania pasz, organizacja transportu wewnątrz gospodarstwa) oraz możliwości ekonomiczne gospodarstwa. Podstawowe znaczenie ma przede wszystkim wielkość stada krów oraz zakładany poziom wydajności mlecznej. Przy utrzymaniu krów o wysokim potencjale produkcyjnym (powyżej 8000 kg mleka w laktacji), zastosowany system żywienia, powinien umożliwić skarmianie stosunkowo dużych dawek paszy treściwej, bez ich ujemnego wpływu na przebieg procesów fermentacyjnych zachodzących w żwaczu. Wiąże się to z częstotliwością ich podawania oraz jakością i strukturą fizyczną paszy. W oborach wolno stanowiskowych, takie właśnie warunki mogą być zapewnione przy żywieniu krów mlecznych pełnoskładnikową dawką pokarmową (TMR – Total Mixed Ration).

Zaloguj się, aby zobaczyć.