Zasady nawożenia trwałych użytków zielonych

Kazimierz Grabowski

Katedra Łąkarstwa i Urządzanie Terenów Zieleni UWM Olsztyn

 

Jednym z podstawowych czynników warunkujących produkcję użytków zielonych jest nawożenie i umiejętność jego stosowania. Rzutuje ono zarówno na wydajność biomasy, jej skład botaniczny oraz wartość paszową.

Przy racjonalnym nawożeniu wzrasta udział traw o dużej wartości pastewnej, takich jak: wyczyniec łąkowy, kostrzewa łąkowa, kupkówka pospolita, kostrzewa trzcinowa, wiechlina łąkowa i życica trwała, natomiast zmniejszają swój udział i ustępują z runi trawy mniej wartościowe i chwasty. Trawy, jako główny składnik runi łąk i pastwisk bardzo dobrze wykorzystują nawożenie, a przez wielokrotne użytkowanie – koszenie lub spasanie, umiejętnie przetwarzają składniki nawozowe na paszę, pod warunkiem, że dawki są prawidłowo dobrane, zgodnie z wymaganiami runi i zasobnością gleby. Inaczej bowiem przedstawiają się potrzeby nawozowe łąk i pastwisk na glebach mineralnych, a inaczej gleb organicznych.

                Orientacyjnym kryterium co do potrzeb nawozowych jest taki skład chemiczny runi łąkowo-pastwiskowej, który zagwarantuje wysoką produkcyjność zwierząt, z wykluczeniem zagrożenia ich zdrowia (np. nadmiar azotanów).

                Pasze produkowane z łąk i pastwisk często wykazują mało zróżnicowany skład chemiczny. Jest to wynikiem nie tyle oszczędnej gospodarki nawozami, lecz nieumiejętnym posługiwaniem się nimi.

                Jak wspomniano planując nawożenie trzeba znać potrzeby pokarmowe runi, czyli inaczej wielkość składników, które pobierają rośliny przy określonym plonie. Wielkość tę oblicza się ze składu chemicznego paszy. Potrzeby pokarmowe roślin nie zawsze pokrywają się z potrzebami nawozowymi, które określają ile składników i w jakiej formie należy zastosować, aby uzyskać zakładany plon. Posługując się danymi zawartymi w tabeli 1 i 2, każdy użytkownik w oparciu o znajomość warunków siedliskowych swojej łąki czy pastwiska, może dobrać stosowną roczną dawkę NPK i przewidzieć określoną wielkość plonu.

Zaloguj się, aby zobaczyć.