Strefa Bydło

Hodowca Bydła 12/2020

HB 12.2020 okl

W numerze:

  1. Wysokie plony z użytków zielonych Stefan Grzegorczyk
  2. Kukurydza, czyli ilość i jakość muszą iść w parze Monika Kopaczel-Radziulewicz
  3. Dojarnia MidiLine ML3100 Dojarnia na lepsze i trochę gorsze czasy DeLaval
  4. Szczyt laktacji a mleczność krów Jozef Krzyżewski
  5. Bakterie środowiskowe i patogenne odpowiedzialne za stany zapalne wymienia – mastitis Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  6. Tlenowy rozkład obornika i gnojowicy – korzyści dla praktyki Katarzyna Markowska
  7. Poidła w oborach wolno stanowiskowych Przemysław Marek
  8. Czy clostridioides (clostridium) difficile jest nowym groźnym patogenem bydła? Zdzisław Gliński
  9. Produkcja wołowiny w Polsce Bartosz Szymik
  10. Stacje pogodowe wsparciem dla hodowców Anna Wodzińska, Robert Szulc

 

Kup ten numer - 9.50 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz Katalog Firm Paszowych. Raz w roku prezent Kalendarz trójdzielny - 90 zł  TUTAJ

Stacje pogodowe wsparciem dla hodowców

Anna Wodzińska, Robert Szulc; Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, Zespoł Szkół Nr 1 w Swarzędzu

 

Pogoda jest to ogół zjawisk atmosferycznych występujących w troposferze w określonym czasie nad ustalonym obszarem, takich jak ciśnienie, temperatura, wilgotność, opady, nasłonecznienie, mgły i wiatry. Klimat to z kolei ogół zjawisk pogodowych, jakie panują na danym obszarze, ale uwzględnianym w wieloletnim okresie. Klimat jest zazwyczaj badany i oceniany na zasadzie długotrwałych pomiarów i badań wybranych składników pogodowych. Jedną z grup zawodowych, która w największym stopniu uzależniona jest od warunków pogodowych są rolnicy.

Produkcja wołowiny w Polsce

Bartosz Szymik; Zakład Hodowli Bydła, Instytut Zootechniki PIB

 

Mięso wołowe stanowi bogate źródło wysokiej jakości białka i wielu ważnych składników odżywczych, które są niezbędne dla zachowania optymalnego stanu zdrowia. Dobrej jakości wołowina stanowi cenne źródło składników odżywczych brakujących w diecie niektórych grup społecznych. Szczególnie dzieci, młodzież, kobiety w wieku rozrodczym i osoby starsze mogą odnieść korzyści z włączenia chudego mięsa czerwonego do swojej diety. Jak produkcja i rynek wołowiny wygląda w Polsce, ile wołowiny konsumują Polacy, a przede wszystkim czy jest ona dobrej jakości?

Czy clostridioides (clostridium) difficile jest nowym groźnym patogenem bydła?

Zdzisław Gliński; Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Beztlenowa zarodnikująca bakteria Clostridioides (Clostridium) difficile jest groźnym zarazkiem zagrażającym zdrowiu wielu gatunkom zwierząt i człowiekowi. To zagrożenie jest tym większe, że zarazek ma właściwości zoonotyczne, ponieważ człowiek może zakazić się bezpośrednio od zwierząt oraz za pośrednictwem produktów spożywczych zwierzęcego pochodzenia zanieczyszczonymi endosporami Clostridioides difficile. Istnieje też odwrotna możliwość zakażenia się zwierząt od człowieka. Oprócz człowieka i zwierząt towarzyszących człowiekowi (psy, koty) zakaża się i choruje bydło, świnie, kozy, owce, konie, króliki.

Poidła w oborach wolno stanowiskowych

Przemysław Marek

 

Prowadząc chów zwierząt gospodarskich, hodowca zobowiązany jest do zapewnienia im optymalnych warunków bytowych. Dzięki temu, zwierzęta osiągają wymagane warunki dobrostanowe, co przekłada się na lepsze przyrosty masy ciała, mleczność krów oraz ogólnie wyższy poziom zdrowotności. Obok wysokiej jakości podawanej paszy, odpowiedni dostęp do czystej wody jest podstawą, zwłaszcza w chowie krów mlecznych, gdzie nawet krótkotrwałe niedobory wody skutkują znaczącym spadkiem mleczności. Niezależnie od stosowanego systemu utrzymania, każda obora musi być wyposażona w system rozprowadzania wody pitnej oraz wody technologicznej. Różnice w budowie systemu pojenia wynikają głównie ze stosowanego rodzaju chowu – uwięziowego lub wolno stanowiskowego.

Tlenowy rozkład obornika i gnojowicy – korzyści dla praktyki

Katarzyna Markowska

 

Rozkład materii organicznej jest jednym z najsilniejszych zjawisk Natury. Proces ten zachodzi z udziałem tlenu i powoduje, że obumarła materia organiczna zostaje, przy pomocy mikroorganizmów glebowych i grzybów, przekształcona w nową materię – kompost, który „karmi” biologię gleby, a ona zaś udostępnia niezbędne składniki pokarmowe roślinom.

Bakterie środowiskowe i patogenne odpowiedzialne za stany zapalne wymienia – mastitis

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Obrzęk i duża bolesność tkanek wymienia oraz wyraźne zmiany w wyglądzie mleka – te objawy większość hodowców bez błędnie interpretuje jako stan zapalny gruczołu mlekowwgo – mastitis. O ile zdiagnozowanie mastitis nie przysparza zazwyczaj trudności, to leczenie okazuje się zazwyczaj bardziej kłopotliwe. Jest to spowodowane przedewszystkim ogromną różnorodnością czynników odpowiedzialnych za wywoływanie tej nader częstej przypadłości krów.

Szczyt laktacji a mleczność krów

Jozef Krzyżewski; Instytut Genetyki mi Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu

 

Analizując krzywe laktacji krów można zaobserwować, że bezpośrednio po ocieleniu, wydajność mleka zaczyna wzrastać i osiąga swoje maksimum między 10. a 90. dniem po porodzie. Jest to zasada generalna, od której mogą występować liczne odstępstwa. W warunkach praktycznych, krzywa laktacji jest swoista dla każdej krowy i zależy od wielu czynników.

Nowy produkt DeLaval Dojarnia MidiLine ML3100 Dojarnia na lepsze i trochę gorsze czasy

DeLaval

 

NOWA DOJARNIA ML3100 - Nowoczesne ramię obrotowe w dojarni pozwala na zainstalowanie mniejszej liczby aparatów w hali udojowej i wykorzystywanie ich po obu stronach dojarni. Takie rozwiązanie obniża koszty inwestycji.

Kukurydza, czyli ilość i jakość muszą iść w parze

Monika Kopaczel-Radziulewicz

 

Sezon sprzedaży kukurydzy ruszył na dobre, doradcy firm nasiennych i dystrybucyjnych docierają tam, gdzie tylko można, biorąc pod uwagę nowe realia, w których przyszło nam żyć i funkcjonować w całym 2020 roku. Rolnicy, jak co roku mają mętlik w głowie, bo ilość odmian i dostęp do informacji w gruncie rzeczy utrudnia wybór tych właściwych mieszańców dla konkretnego gospodarstwa.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.