Strefa Bydło

Hodowca Bydła 11/2020

Wybrane cechy fizykochemiczne i sensoryczne sera twarogowego wyprodukowanego z mieszaniny mleka koziego i krowiego

Katarzyna Ząbek, Alicja Sobczak, Katarzyna Krupińska, Jerzy Dzida; Katedra Hodowli Owiec i Kóz, Wydział Bioinżynierii Zwierząt,, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Produkty z mleka koziego odnalazły stałe miejsce w diecie polskich konsumentów ze względu na walory smakowe. Obecnie gama produktów proponowanych z tego surowca jest obszerna – od mleka spożywczego, przez napoje fermentowane, śmietanę, mleko w proszku i zagęszczone, masło, sery twarogowe i podpuszczkowe, kaszki ryżowe, słodycze, a nawet produkty dla niemowląt. Wiele z tych artykułów jest umieszczonych na Liście Produktów Tradycyjnych. Mleko kozie pod względem użyteczności do przetwórstwa różni się od owczego i krowiego. Ze względu na mniejszą zawartość kazeiny, zmniejszony udział w ogólnej ilości białek, produktywność sera jest niższa, zaś otrzymany skrzep mniej zwięzły i bardziej delikatny (Kawęcka i Sikora 2019).

Zachowanie bydła, które świadczy o braku komfortu, cz. 2

Mirosław Gabryszuk, Renata Gabryszuk; Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach

 

Uważna obserwacja zachowania bydła może być wskazówką w ocenie stanu zdrowia oraz dobrostanu zwierząt. Zachowanie zwierzęcia może wskazywać na określone problemy zdrowotne jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych. Aby dobrze zinterpretować określone zachowanie, niezbędna jest podstawowa wiedza dotycząca behawioru bydła. Repertuar zachowań tego gatunku jest niezmiernie bogaty. Od podstawowych zachowanń, takich jak pobieranie paszy, picie, zachowania wydalnicze oraz lokomocja, poprzez zachowania pielęgnacyjne, społeczne i rozrodcze aż do zachowań, jak mogłoby się wydawać – bezcelowych z produkcyjnego punktu widzenia, takich jak eksploracja otoczenia, wypoczynek czy zabawa. Każde z nich to komunikat dla hodowcy i lekarza weterynarii o stanie zdrowia i samopoczuciu zwierzęcia.

Pierwsze gospodarstwo w Polsce dołącza do globalnej platformy Bayer ForwardFarming

Bayer 

 

Bayer prezentuje koncepcję zrównoważonego rolnictwa oraz informuje o pierwszym gospodarstwie w Polsce, które dołącza do międzynarodowej sieci zrównoważonych farm

Poidła oraz istota „gospodarki wodnej” w hodowli bydła

Michał Boćkowski

 

Jednym z warunków uzyskania poziomu wysokich warunków produktywności w hodowli bydła, rozwoju cieląt, a także zachowaniu podstawowych zasad higieny doju i utrzymania zwierząt jest zapewnienie zwierzętom odpowiednio dobrej wody. Aby jednak podejmowane w produkcji mleczarskiej działania związane z wodą były skuteczne i bezpieczne, potrzebna jest świadomość znaczenia jej jakości i wyposażenia gospodarstwa mlecznego w odpowiednią infrastrukturę techniczną, przeznaczoną do pojenia czyli poidłach.

Prawidłowe postępowanie z gnojowicą

Anna Wodzińska, Robert Szulc

 

Produkcja zwierzęca oprócz pozyskiwania surowców zwierzęcych, jest także źródłem produktów ubocznych takich jak emisje pyłów, gazów, odorów czy odchodów. Odchody zwierzęce nie są uważane za odpady, tylko jako produkt uboczny produkcji rolniczej, stanowią bardzo cenny nawóz naturalny. Służy on nie tylko do nawożenia roślin uprawnych dostarczając cennych składników odżywczych, lecz także stanowi istotny czynnik kształtujący strukturę gleby. Poniższy artykuł przybliża zagadnienie związane z prawidłowym przygotowaniem gnojowicy do nawożenia.

Sprayfo OsmoFit nawadnia cielęta, łagodzi skutki zaburzeń pokarmowych

Trouw Nutrition Polska

Sprayfo OsmoFit to rozpuszczalny w wodzie, dietetyczny produkt, który nawadnia cielęta, dostarczając niezbędnych soli i cukrów w odpowiednich ilościach i proporcji.

Alternatywne metody leczenia stanów zapalnych wymienia – mastitis

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Stany zapalne gruczołu mlekowego – mastitis to jedno z podstawowych wyzwań dla hodowców krów mlecznych. Zdecydowana większość przypadków mastitis powodowana jest negatywnym działaniem bakterii. Z tego względu antybiotykoterapia to podstawowa metoda postępowania leczniczego. Antybiotyki w lecznictwie weterynaryjnym znajdują się jednak obecnie „na cenzurowanym” i podejmowane są próby ograniczenia ich stosowania.

Przyczyny, leczenie i profilaktyka schorzeń przebiegających z objawami biegunki u cieląt

prof. dr hab. Przemysław Sobiech; Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką, Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 

Schorzenia biegunkowe i oddechowe stanowią ok. 80% przypadków chorobowych cieląt i są główną przyczyną strat ekonomicznych. Z objawami zespołu biegunkowego chorują najczęściej cielęta w wieku do 6 tygodni. Podatność cieląt na zachorowanie jest wysoka i zależy m.in. od wieku i pory roku, ekspozycji na czynniki zakaźne czy też jakości pobranej siary. Wyróżnia się trzy okresy zachorowań: pourodzeniowy (1-4 dzień), odsadzenia i przejścia do cielętnika. Zwykle choroba trwa ok. tygodnia a okres rekonwalescencji 3 do 5 dni. Do przyczyn wywołujących biegunkę zalicza się czynniki: dietetyczne, bakteryjne, grzybicze, wirusowe, toksyczne, pasożytnicze, alergiczne i stresowe.

Embriotransfer w nowoczesnej hodowli bydła

Monika Kopaczel-Radziulewicz

 

Embriotransfer, czyli najprościej mówiąc przeniesienie zarodka, które służy do szybkiego podnoszenia wartości genetycznej stada. Najczęściej wykonywany jest na jałówkach. Od jednej super sztuki np. córki wybitnej krowy, jesteśmy w stanie uzyskać kilkanaście sztuk potomstwa. Następnie zarodki są przenoszone do biorczyń pełniących funkcję surogatek. Dzięki temu uzyskujemy większą ilość cieląt o pożądanych cechach, po super rodzicach.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.