Strefa Bydło

Hodowca Bydła 9/2021

HB 92021

W numerze:

*Aktualności branżowe: Agroshow, Bednary 2021; Rynek mleka – ceny UE; Rynek mleka – ceny PL; Rynek mleka – handel 2019/2020; Rynek mleka – handel I-VI 2021; Rynek mięsa – ceny PL; Rynek mięsa – ceny UE; Rynek mięsa – handel 2019/2020; Rynek mięsa – handel I-VI 2021; Rynek materiałów paszowych

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

 

  1. Bomba energetyczna z kukurydzy Józef Krzyżewski
  2. Mykotoksyny w paszach Marcin Gumowski, Damian Konkol, Mariusz Korczyński
  3. Trudne w leczeniu przypadki mastitis Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  4. Zarządzanie płodnością w stadzie Józef Krzyżewski
  5. O biegunkach cieląt ponownie Marta Kaliciak, Maciej Adamski
  6. Kamera termowizyjna widzi więcej Monika Kopaczel-Radziulewicz
  7. Czy warto hodować bydło rasy salers? Mirosław Gabryszuk, Renata Gabryszuk
  8. Tężec bydła –ostra neurtoksoinfekcja Zdzisław Gliński

 

Materiał hodowlany*
Skup i ubój bydła*
Byki, jałówki, krowy - ceny skupu netto*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

Kup ten numer - 9.50 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz Katalog Firm Paszowych. Raz w roku prezent Kalendarz trójdzielny - 90 zł  TUTAJ

Tężec bydła –ostra neurtoksoinfekcja

Zdzisław Gliński; Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Jedną z groźnych i śmiertelnych chorób układu nerwowego bydła, wielu gatunków zwierząt oraz ludzi jest tężec. Śmiertelność waha się od 50 do 75% zależnie od metod leczenia.

Czy warto hodować bydło rasy salers?

Mirosław Gabryszuk, Renata Gabryszuk; Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach

 

Bydło rasy salers uznawane jest za jedną z najstarszych i najczystszych genetycznie ras w Europie. Jest bardziej prymitywne i mniej wymagające od bydła limousine czy charolaise, a jednocześnie osiąga dobre wyniki podczas opasu oraz daje bardzo dobrej jakości smaczne mięso. Mimo że rasa salers posiada wiele zalet, nadal jest ona niedoceniana w Polsce i jej populacja w naszym kraju jest niewielka. Być może wynika to z nieznajomości tej rasy i przereklamowania innych francuskich ras mięsnych.

Kamera termowizyjna widzi więcej

Monika Kopaczel-Radziulewicz

 

Jerzy Michalski z miejscowości Osieka w województwie warmińsko-mazurskim w 1984 roku przejął i zaczął prowadzić samodzielnie gospodarstwo po rodzicach. W 1991 roku dołączyła żona Dorota i tak od lat państwo Michalscy prowadzą i budują wspólne gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka.

O biegunkach cieląt ponownie

Marta Kaliciak, Maciej Adamski; Uniwersytet Rolniczy we Wrocławiu

 

Status zdrowotny cieląt jest elementarnym czynnikiem warunkującym efektywność ich odchowu. Wszelkie zaburzenia zdrowotne występujące w tym okresie rzutują negatywnie na tempo wzrostu i rozwoju zwierząt, ich przeżywalność, zwłaszcza na przyszłą użytkowość. Biegunki (wraz ze schorzeniami układu oddechowego) stanowią najczęstszą przyczynę zachorowalności wśród cieląt. Mogą one pojawiać się w ciągu całego okresu odchowu. Jednak najczęściej dotykają zwierząt w wieku do 1 miesiąca życia, w szczególności w pierwszym tygodniu życia. Biegunki mają często charakter polietiologiczny. Mogą powstawać w wyniku oddziaływania zarówno czynników infekcyjnych, jak i niezakaźnych. Często przyjmują postać mieszaną.

Zarządzanie płodnością w stadzie

Józef Krzyżewski; Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu

 

Obserwowany w ostatnich latach ogromny postęp w wydajności mleka od krów spowodował jednocześnie wystąpienie wielu niekorzystnych zmian, przejawiających się m.in. w pogorszeniu płodności krów. Według szacunków, w hodowli bydła PHF, zaburzenia występujące w rozrodzie są przyczyną brakowania 40% krów, w stosunku do całkowitej liczby zwierząt usuwanych ze stada. Wskaźnik ten przewyższa odsetek eliminacji krów ze stada z powodu mastitis i kulawizn.

Trudne w leczeniu przypadki mastitis

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Mastitis to łacińska nazwa oznaczająca zapalenie gruczołu mlekowego (zapalenie wymienia). W zdecydowanej większości przypadków schorzenie to powodowane jest przez bakterie wnikające do tkanek wymienia przez kanał strzykowy. Jeżeli to bakterie odpowiadają za rozwój stanów zapalnych wymienia, leczenie powinno opierać się na zastosowaniu antybiotyków. Nie zawsze jednak antybiotykoterapia przynosi oczekiwane rezultaty.

Mykotoksyny w paszach

Marcin Gumowski, Damian Konkol, Mariusz Korczyński; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Katedra Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa

 

Mykotoksyny wytwarzane przez niektóre szczepy grzybów strzępkowych, takich jak Aspergillus spp., Penicillium spp. i Fusarium spp., są organicznymi związkami chemicznymi o niskiej masie cząsteczkowej i dużej stabilności w odniesieniu do warunków środowiskowych, takich jak pH i temperatura.

Bomba energetyczna z kukurydzy

Józef Krzyżewski; PAN Jastrzębiec

 

Jednym z najważniejszych zagadnień w żywieniu bydła, zwłaszcza krów charakteryzujących się wysoką wydajnością mleka, jest pełne pokrycie potrzeb pokarmowych zgodnie z zapotrzebowaniem zwierząt na wszystkie składniki pokarmowe, ze szczególnym uwzględnieniem zapotrzebowania na energię.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.