Strefa Bydło

Hodowca Bydła 11/2021

HB 112021

W numerze:

*Aktualności branżowe: Produkcja i rynek wołowiny w Polsce, Polagra Premiery, 2022, Rynek mleka – ceny PL, Rynek mleka – ceny UE, Rynek mleka – handel PL, Rynek mleka – handel UE, Rynek mięsa – ceny PL, Rynek mięsa – handel UE, Rynek mięsa – handel PL, Rynek materiałów paszowych

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

 

  1. Młóto browarniane w żywieniu bydła Martyna Wilk
  2. Czynniki obniżające płodność krów Agnieszka Wilczek-Jagiełło
  3. Ocena kondycji krów Maciej Adamski
  4. Kontraktacja, czy producent może dostarczać czyjeś produkty? Przemysław Lech
  5. Warto zapytać o… idealne gospodarstwo mleczne Marek Gaworski
  6. Dobrostan w chowie krów mlecznych Sebastian Wlaźlak
  7. Przyjazne dla środowiska postępowanie z gnojowicą Barbara Wróbel
  8. Hereford – historia i charakterystyka rasy Bartosz Szymik

 

Materiał hodowlany*
Skup i ubój bydła*
Byki, jałówki, krowy - ceny skupu netto*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

Kup ten numer - 9.50 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz Katalog Firm Paszowych. Raz w roku prezent Kalendarz trójdzielny - 90 zł  TUTAJ

Hereford – historia i charakterystyka rasy

Bartosz Szymik; Zakład Hodowli Bydła, Instytut Zootechniki PIB

 

Rasa Hereford powstała w Anglii w wyniku konieczności efektywnej produkcji wysokiej jakości wołowiny na potrzeby rozwijającego się rynku żywności, w czasie rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. W tamtych czasach nie istniała rasa, która mogłaby zaspokoić tę potrzebę. Pierwsi hodowcy bydła rasy hereford uformowali swoje bydło z myślą o wysokiej wydajności wołowiny i efektywności produkcji, i tak mocno utrwalili te cechy, że do dziś pozostają one wyróżniającymi cechami rasy. W tym krótkim artykule przedstawiony zostanie zarys historii rasy oraz charakterystyka cech tej jednej z najpopularniejszych i najliczniejszych ras bydła mięsnego na świecie.

Przyjazne dla środowiska postępowanie z gnojowicą

Barbara Wróbel; Instytut Technologiczno-Przyrodniczy – PIB w Falentach

 

Gnojowica jest nawozem naturalnym powstającym w bezściołowym systemie chowu. Jest mieszaniną odchodów zwierząt oraz wody z mycia stanowisk i pojenia. Skład chemiczny gnojowicy jest zmienny i zależy od gatunku, wieku, kierunku użytkowania i sposobu żywienia zwierząt. Istotne znaczenie odgrywa także sposób odprowadzania i magazynowania odchodów oraz ilości zużytej wody.

Dobrostan w chowie krów mlecznych

Sebastian Wlaźlak

 

Zwiększanie wydajności jednostkowej krów mlecznych jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia producenta, jednakże może stanowić zagrożenie dla wysokiego statusu zdrowotnego stada, a tym samym dobrostanu utrzymywanych krów. Dobrostan jest bardzo ważnym elementem produkcji zwierzęcej. Określa on ogólny stan organizmu umożliwiający wyrażanie naturalnych zachowań, dzięki wyeliminowaniu strachu, stresu, chorób i urazów, przy jednocześnie zachowanej homeostazie organizmu. W dużej mierze należy zwrócić uwagę na czynniki kształtujące dobrostan oraz możliwą ich optymalizację, w celu poprawy życia zwierząt, a także osiągnięcia wysokich wyników produkcyjnych.

Warto zapytać o… idealne gospodarstwo mleczne

Marek Gaworski; Katedra Inżynierii Produkcji SGGW Warszawa

 

Gospodarstwo mleczne i podejmowane w gospodarstwie procesy produkcyjne stanowią przedmiot licznych ocen. I są to nie tylko oceny ekonomicznej efektywności produkcji mleka. Ważnym przyczynkiem w doskonaleniu podejścia do produkcji mleka w gospodarstwie mogą być również opinie wyrażane przez różne grupy społeczne. W efekcie takich opinii można kształtować wizję… idealnego gospodarstwa mlecznego.

Kontraktacja, czy producent może dostarczać czyjeś produkty?

Przemysław Lech8

 

Nie każda umowa, w której rolnik-producent zobowiązuje się do dostarczenia danych produktów rolnych będzie umową kontraktacji. Jakie to ma znaczenie? Ano takie, że w umowie kontraktacji producent jest zobowiązany do wyprodukowania i dostarczenia produktów ze swojego gospodarstwa. Własna produkcja jest więc istotnym elementem umowy kontraktacji. Jest to podstawowa cecha tej umowy, która odróżnia ją w sposób oczywisty od umowy sprzedaży. Omówmy to na przykładzie.

Ocena kondycji krów

Maciej Adamski; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

 

Aktualnie na świecie utrzymuje się około 360 milionów krów. W Polsce pogłowie bydła to ponad 6,6 mln sztuk, w tym 2,2 mln krów mlecznych. Ciągle rosnące zapotrzebowanie na mleko i jego przetwory skutkuje intensyfikacją produkcji. W konsekwencji pozostaje nieustanne podnoszenie produkcji mleka poprzez poprawę wydajności krów. Na wydajność bydła mlecznego wpływa wiele czynników genetycznych i środowiskowych.

Czynniki obniżające płodność krów

Agnieszka Wilczek-Jagiełło

 

Dobra płodność stada oznacza, że w ciągu roku uda się pozyskać cielę od krowy. Okazuje się, że z płodnością bydła jest jednak dużo problemów, a wręcz z roku na rok tych trudności jest coraz więcej. Każdy hodowca przyzna, że zaburzenia w płodności wpływają negatywnie na zysk z prowadzonej hodowli, dlatego też właściciele krów dokładają wszelkich starań, aby poprawić parametry rozrodu stada.

Młóto browarniane w żywieniu bydła

Martyna Wilk

 

Czym jest młóto browarniane? Młóto browarniane to produkt uboczny powstający w kadzi fermentacyjnej, podczas procesu produkcji piwa. Do niedawna uważany był za problematyczny produkt odpadowy przemysłu browarnianego. Jednakże analizy chemiczne wykazały, że młóto jest bardzo dobrą paszą białkową, którą z powodzeniem stosować można w żywieniu bydła i trzody chlewnej. Młóto browarniane pochodzić może z jęczmienia, pszenicy, ryżu, a nawet kukurydzy. Młóto jest produktem paszowym zawierającym około 75% wody, ma wygląd rozdrobnionej kaszy i charakterystyczny, przyjemny zapach świeżego chleba. W jego skład wchodzą te składniki pokarmowe ziarna, które tylko częściowo zostały rozpuszczone w trakcie hydrolizy enzymatycznej (część białek, tłuszczu, włókna surowego) oraz nierozpuszczalne w wodzie składniki zacieru w postaci kiełek, osadu z łusek i drobin słodu. Do skarmiania dla zwierząt hodowlanych najlepsze jest młóto z produkcji piw typu pils, młóto z piw ciemnych i tzw. lagerów jest niesmaczne i niechętnie pobierane przez zwierzęta. 

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.