Strefa Bydło

Hodowca Bydła 4/2021

HB 4.2021 okl

W numerze:

*Aktualności branżowe: Rozmaitości, rynek mleka; Rozmaitości, rynek mięsa; XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa, pt. Aktualne problemy w zdrowiu i produkcji bydła mlecznego oraz mięsnego.

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online 

 

  1. Zabiegi na użytkach zielonych wiosną Barbara Wróbel, Waldemar Zielewicz
  2. Jak wykonać dobrej jakości kiszonkę z traw? Iwona Radkowska, Adam Radkowski
  3. Nawożenie kukurydzy doglebowo czy dolistnie? Cezary Podsiadło
  4. Szkodniki występujące w kukurydzy Hubert Waligóra
  5. Odchów jałówek – popełniane błędy, cz. 1 Józef Krzyżewski
  6. Warunki utrzymania cieląt Dorota Godyń
  7. Współpraca hodowcy z lekarzem weterynarii w zarządzaniu zdrowiem cieląt – biegunka Izabela Gwincińska, Agnieszka Wieczorek
  8. Przede wszystkim rozród… Monika Kopaczel-Radziulewicz
  9. Muchy w obiektach inwentarskich Marta Kaliciak, Maciej Adamski
  10. Utrzymanie krów w lekkich, funkcjonalnych oborach Michał Boćkowski
  11. Rasa białogrzbieta – bydło o niewielkich wymaganiach Mirosław Gabryszuk, Renata Gabryszuk

 

Materiał hodowlany*
Skup i ubój bydła*
Byki, jałówki, krowy - ceny skupu netto*

* wiadomości dostępne w wydaniu papierowym lub wydaniu online

Kup ten numer - 9.50 zł TUTAJ

Kup prenumeratę, w prezencie otrzymasz segregator oraz Katalog Firm Paszowych. Raz w roku prezent Kalendarz trójdzielny - 90 zł  TUTAJ

Rasa białogrzbieta – bydło o niewielkich wymaganiach

Mirosław Gabryszuk, Renata Gabryszuk; Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach

 

Podstawą rolnictwa w każdym kraju jest posiadanie charakterystycznych, rodzimych ras zwierząt, w tym także bydła. Niestety, rozwój produkcji zwierzęcej prowadzący do specjalizacji, intensyfikacji i koncentracji doprowadził do utraty wielu cennych ras, które z jednej strony nie były w stanie uzyskać wysokiej i zadowalającej wydajności oraz przystosować się do zupełnie odmiennych warunków utrzymania, a z drugiej ich chów nie był opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Rasa białogrzbieta niegdyś bardzo popularna w Polsce i idealnie przystosowana do naszych warunków środowiskowych z trudem została odbudowana oraz uratowana przed zapomnieniem i wyginięciem. Obecnie utrzymywana jest w czterech rejonach Polski i wciąż prowadzone są prace nad ochroną tej rasy i zwiększeniem jej pogłowia.

Utrzymanie krów w lekkich, funkcjonalnych oborach

Michał Boćkowski

 

Obora dla bydła stanowi kosztowną inwestycję w budżecie gospodarstwa. Dlatego decydując się na budowę nowej obory lub modernizując stary obiekt trzeba zadbać o wiele szczegółów konstrukcyjnych budynku, by w efekcie poniesionych wydatków osiągnąć wysoki poziom funkcjonalności obory i stworzonych tam warunków produkcyjnych dla bydła mlecznego i opasowego.

Muchy w obiektach inwentarskich

Marta Kaliciak, Maciej Adamski

 

Owady a wśród nich muchy czy muchówki, stanowią istotny problem w produkcji zwierzęcej. Poprzez swoją uporczywość negatywnie wpływają na dobrostan bydła, a także są wektorami wielu chorób zakaźnych. Panujące w oborze specyficzne warunki, wysoka temperatura i wilgotność oraz obecność odchodów zwierzęcych, sprzyjają ich rozwojowi i namnażaniu. Muchy, jak i inne owady przenoszą liczne patogeny, takie jak: bakterie, grzyby, czy pasożyty. W rezultacie dochodzi do rozprzestrzeniania się drobnoustrojów zarówno między zwierzętami w tym samym obiekcie inwentarskim, jak i pomiędzy gospodarstwami.

Przede wszystkim rozród…

Monika Kopaczel-Radziulewicz

 

W poprzednim numerze pisaliśmy o nowej oborze w rodzinnym gospodarstwie państwa Kamińskich w Krzykałach, woj. warmińsko-mazurskie. W skład imponującej inwestycji wchodzi obora wolnostanowiskowa na 500 sztuk bydła o wymiarach 37,30 m x 119,74 m połączona łącznikiem (szer. 7,28 m x dł. 10,0 m) z budynkiem hali udojowej o wymiarach 16,52 m x 64,43 m.

Współpraca hodowcy z lekarzem weterynarii w zarządzaniu zdrowiem cieląt – biegunka

mgr inż. tech. wet. Izabela Gwincińska; Vet Planet Sp. z o. o., lek. wet. Agnieszka Wieczorek; Gabinet Weterynaryjny KRASULA w Nakle nad Notecią

 

Zaburzenia trawienia objawiające się biegunką, są jednymi z najczęstszych problemów zdrowotnych młodych cieląt. Szacuje się, że dotykają one nawet do 35% cieląt w wieku do 3 tygodni i odpowiedzialne są za 50% wszystkich upadków zwierząt w tym wieku.

Warunki utrzymania cieląt

Dorota Godyń; Zakład Hodowli BydłaInstytut Zootechniki PIB w Krakowie

 

Odpowiednie warunki utrzymania cieląt są kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowotność i szeroko rozumiany dobrostan zwierząt. Zapobieganie nadmiernej reakcji stresowej oraz chorobom w pierwszym okresie życia ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia upadków i uzyskiwania lepszych przyrostów. Ponadto gorsza odporność, a tym samym dłuższe okresy, w jakich młode zwierzęta dotknięte są chorobą, mogą mieć, jak pokazują badania, znaczący negatywny wpływ na produkcję w późniejszym okresie ich życia.

Odchów jałówek – popełniane błędy, cz. 1

Józef Krzyżewski; Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu

 

Jakość odchowanych jałówek ma decydujący wpływ na efekty uzyskiwane w hodowli bydła. Błędy popełniane w trakcie ich odchowu wpływają w negatywny sposób na ogólną kondycję i stan zdrowia dorosłych krów, wydajność i tym samym na opłacalność produkcji mleka.

Szkodniki występujące w kukurydzy

Hubert Waligóra; Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

Według powszechnej opinii kukurydza należy do grupy roślin uprawnych, które atakowane są przez niezbyt dużą liczbę szkodników. Jednak szkodniki zagrażają plantacjom kukurydzy już od siewu aż do zbioru, czy to w uprawie na kiszonkę, czy to w uprawie na ziarno. Niektóre z nich mogą towarzyszyć roślinom przez cały okres wegetacji kukurydzy, natomiast inne mogą pojawiać się okresowo. Szacunkowo przyjmuje się, że żerowanie szkodników może być przyczyną strat w plonach biomasy w wysokości około 10%, natomiast w przypadku uprawy kukurydzy na ziarno mogą dochodzić do 20%. 

Nawożenie kukurydzy doglebowo czy dolistnie?

Cezary Podsiadło; Zachodniopomorski Uniwerytet Technologiczny w Szczecinie

 

Kukurydza roślina, której powierzchnia uprawy z roku na rok wzrasta jest bardzo cennym surowcem wykorzystywanym zarówno w przemyśle spożywczym, jak i paszowym. To głównie efekt wysokiej wartości odżywczej oraz potencjału plonotwórczego uzyskiwanym z jednostki powierzchni.

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.