Przemienne użytki zielone

Iwona Radkowska, Adam Radkowski

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

 

Przemienne użytki zielone to uprawy jedno- lub wielogatunkowe traw lub ich mieszanek z roślinami motylkowatymi, wprowadzane na pewien okres do płodozmianów polowych. W gospodarstwach utrzymujących przeżuwacze, posiadających zbyt małą powierzchnię trwałych użytków zielonych, użytki przemienne wykorzystywane są jako dodatkowe źródło paszy. Pozwala to na uzyskanie wysokich plonów zielonki w ciągu sezonu letniego, a także na pozyskanie surowca do produkcji pasz konserwowanych. Ponadto użytki te w zrównoważonym systemie gospodarowania są bardzo ważnym elementem zmianowania, ograniczają wymywanie składników mineralnych z gleby oraz zapobiegają erozji gleby.

 

Wprowadzanie przemiennych użytków zielonych zalecane jest na glebach torfowych, których coroczna uprawa może prowadzić do rozpylania torfu oraz nadmiernego zachwaszczania upraw. Po uprawie mieszanek motylkowato-trawiastych w glebie pozostawiana jest duża masa resztek korzeniowych, wpływających korzystnie na żyzność gleby i plonowanie roślin następczych. Do zakładania użytków przemiennych polecane są mieszanki trawiaste lub motylkowato-trawiaste. Najczęściej stosuje się mieszanki składające się z 1-2 gatunków traw i 1 gatunku rośliny motylkowatej lub 3-4 gatunków traw i rośliny motylkowatej. Duże znaczenie ma odpowiedni dobór gatunków traw, do tego rodzaju użytkowania nadają się gatunki krótkotrwałe, osiągające pełnię plonowania jużw1-2 roku po wysiewie. Ze względu na wielkość plonów oraz wysoką wartość paszową szczególnie przydatne są: życica wielokwiatowa, życica trwała, kostrzewa łąkowa, kostrzewa trzcinowa, rajgras wyniosły, kupkówka pospolita, festulolium i tymotka łąkowa. W zależności od mieszanki dodatkiem są różne gatunki roślin motylkowych: koniczyna łąkowa, lucerna siewna, koniczyna perska.

Wartość paszowa zielonki uzyskiwanej z przemiennych użytków zielonych zależy przede wszystkim od składu gatunkowego runi a także terminu zbioru. Uprawa mieszanek trawiasto-motylkowatych daje korzystniejsze efekty niż uprawa traw w monokulturze. Zielonka pochodząca z mieszanek należy do najbardziej wartościowej i najtańszej paszy stosowanej w żywieniu zwierząt, charakteryzuje się wyższą zawartością białka o bardzo korzystnym składzie aminokwasowym, mniejszą zawartością włókna, optymalnym składem mineralnym (pasza bogata w makro- i mikroelementy). Ponadto pasza z mieszanek motylkowato-

-trawiastych w porównaniu do czystych zasiewów traw jest lepiej zbilansowana pod względem energetycznym i białkowym, cechuje się lepszą smakowitością i jest chętniej pobierana przez zwierzęta. Zastosowanie mieszanek motylkowato-trawiastych daje podwójne korzyści, możliwe jest znaczne ograniczenie zużycia pasz treściwych stosowanych w żywieniu przeżuwaczy oraz ograniczenie mineralnego nawożenia azotowego. Główną różnicą pomiędzy użytkowaniem przemiennych i trwałych użytków zielonych jest stopień intensyfikacji ich wykorzystania. Łąki przemienne zazwyczaj koszone są 3-4-krotnie, natomiast łąki trwałe 2- 3-krotnie. Surowiec pozyskiwany z łąk przemiennych wykorzystywany jest najczęściej do produkcji kiszonki, sianokiszonki lub siana oraz do bezpośredniego skarmiania. Pastwiska przemienne najczęściej wykorzystywane są do bezpośredniego wypasu zwierząt. Jedynie nadwyżki zielonki mogą być przeznaczone na siano lub sianokiszonkę. Przemienne użytki zielone, na których uprawiane są rośliny motylkowate w siewie czystym najczęściej są koszone, a pasza dowożona jest zwierzętom. Daje to możliwość wydzielania paszy w zależności od zapotrzebowania. Ponadto możliwa jest także kontrola odrostu runi i zastosowanie odpowiedniego terminu zbioru.

Powodzenie uprawy przemiennych użytków zielonych zależy w dużej mierze od właściwej uprawy gleby przed zasiewem oraz wykonania zabiegów agrotechnicznych. Bardzo ważnym elementem jest także nawożenie. Dawki nawozów azotowych uzależnione są przede wszystkim od wielkości uzyskiwanych plonów. W uprawie mieszanek bardzo ważne jest natomiast zastosowanie odpowiedniego nawożenia fosforowo-potasowego oraz wapnowanie gleby. Koniczyny i lucerna są wrażliwe na kwaśny odczyn gleby, dlatego na 1-2 lata przed planowaną uprawą tych roślin korzystnie jest zastosować nawozy wapniowe.

Na przemiennych użytkach zielonych korzystne efekty można uzyskać stosując także nawożenie organiczne. Obornik można zastosować zarówno przedsiewnie jak i pogłównie. Stosowanie obornika jesienią szczególnie korzystnie wpływa na przezimowanie koniczyny łąkowej, białoróżowej i białej. Należy jednak pamiętać o konieczności zgrabienia wiosną przed ruszaniem wegetacji nie rozłożonych resztek obornika. W pierwszym okresie użytkowania prace pielęgnacyjne na użytkach przemiennych polegają przede wszystkim na systematycznym nawożeniu i ograniczaniu zachwaszczenia. Odpowiednio uprawiane i wykorzystywane przemienne użytki zielone spełniają ważną rolę w gospodarce paszowej, są źródłem wartościowej paszy dla zwierząt w postaci zielonki w okresie letnimi pasz konserwowanych w okresie zimowym oraz przygotowanie odpowiedniego stanowiska dla kolejnych roślin w zmianowaniu. Mogą być one uprawiane zarówno w plonie głównym, jak i jako poplony ozime lub międzyplony wsiewane przeważnie w zboża ozime lub jare.