Nowy gracz na rynku systemów zarządzania i wyposażenia ferm!!!

 

 

W grudniu 2015 oddano do użytku pierwszy w Polsce, innowacyjny pawilon do hodowli drobiu. Został on wyposażony w najnowszy system do kontroli chowu, system poprzecznej wentylacji, sterowania klimatem. Część z Państwa pomyśli, iż mamy do czynienia z kolejną na Polskim rynku firmą oferującą sprzęt do hodowli drobiu, w tym kaczek, gęsi, indyków oraz brojlerów. Jednakże w tym przypadku, jak twierdzą zgodnie właściciele marki Tecsisel oraz ich klienci z Europy Zachodniej i Centralnej, jest inaczej. Tecsisel nie jest kolejną firmą oferującą sprzęt, jakich wiele na rynku, a pierwszą i jedyną w swoim rodzaju. W odróżnieniu od konkurentów, filozofią firmy Tecsisel nie jest podtrzymanie zwierząt przy życiu i intensyfikacja produkcji. Tecsisel idzie o krok dalej. Dąży do stworzenia idealnego klimatu w warunkach intensywnej produkcji. Priorytetem jest zachowanie maksymalnego możliwego do osiągnięcia komfortu i dobrostanu zwierząt hodowlanych. Dzięki takiemu podejściu wzrasta wydajność, jakość i bezpieczeństwo produkcji. Wzrost ten wyrażany jest między innymi przez zmniejszenie zużycia paszy, skrócenie czasu chowu i mniejsze zapotrzebowanie na leki.

– To system na takie właśnie czasy. Czasy, gdzie przez spadek cen sprzedaży naszych produktów zyskowność produkcji maleje. Jedynym czynnikiem na jaki mamy wpływ i na jakim powinniśmy się skupić to koszty produkcji – mówi Mariusz Sobierajski Tecsisel Polska. – Koniecznością jest poszukiwanie oszczędności w każdym elemencie chowu, tak aby produkować jak najefektywniej, jak najszybciej i przy jak najniższych kosztach. Tecsisel to system, który taką właśnie produkcję umożliwia, i który daje nam szansę na zachowanie lub wręcz podniesienie rentowności naszej hodowli w tych trudnych czasach – dodaje P. Sobierajski.

                Obecnie w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której chów brojlera balansuje na granicy opłacalności. Jedyną możliwością poprawienia zysku jest obniżanie kosztów produkcji. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się stopniowej kondensacji produkcji. Na rynku pozostaną najwięksi producenci, oraz Ci, którzy będą potrafili naprawdę tanio produkować. Pozostałe fermy nie przetrwają, gdyż będą najzwyczajniej nieefektywne i nierentowne. Portugalska marka Tecsisel od ponad 15 lat tworzy dedykowane rozwiązania dla ferm drobiu w Portugalii, Hiszpanii, Francji i w innych krajach Europy, a także Afryki. Jej klientami są najwięksi producenci drobiu w wyżej wymienionych krajach. Firma posiada trzy główne gałęzie umożliwiające jej tworzenie kompleksowych rozwiązań hodowlanych:

             Dział programistyczny – to tutaj od ponad 15 lat powstaje prawdopodobnie najbardziej zaawansowany i najbardziej kompleksowy system kontroli hodowli. Został on stworzony od podstaw przez firmę Tecsisel i bazując na doświadczeniu jej klientów jest nieustannie ulepszany. Najnowszą innowacją, jest usprawnienie i podniesienie efektywności wentylacji, zmiana interfejsu do komunikacji z użytkownikiem, wyposażenie szafy kontroli w 10” ekran dotykowy (mniejsze ekrany były stosowane od 12 lat) a także optymalizacja pod kątem ekstremalnie niskich i wysokich temperatur. Na koniec warto wspomnieć, że każdy sterownik oraz każda konsola to kompletnie wyposażona, skonfigurowana i gotowa do działania w danym obiekcie szafa rozdzielcza, która kompletna przyjeżdża od producenta.

             Dział inżynieryjny – w tym dziale powstają projekty obiektów inwentarskich oraz projektowane są wszystkie elementy wyposażenia pawilonów. Efektem tej pracy jest przygotowany dla klienta gotowy projekt z wrysowanym szczegółowo każdym elementem instalacji systemu. Firma Tecsisel jest wyłącznym producentem opatentowanych nagrzewnic wodnych ze strumienicami, innowacyjnych wlotów powietrza, wentylatorów, serwomotorów oraz wielu innych elementów. Wśród zastosowanych materiałów króluje stal nierdzewna oraz niezwykle masywne, trwałe i łatwe to utrzymania higieny włókno szklane. Dział inżynieryjny analizuje także na bieżąco parametry wentylacji oraz efektywność w pawilonach testowych. Wprowadza coraz to nowsze technologie, tak aby zapewnić swoim klientom najlepszy zwrot z inwestycji.

             Dział techniczny – tutaj z najwyższą starannością i dbałością o najdrobniejsze detale, projektowane są szafy sterownicze oraz składane są elementy wyposażenia pawilonów. System cechuje nowoczesne i bezkompromisowe podejście do klimatu. Nie ma tu miejsca na rozwiązania połowiczne, częściowe czy lekko poprawiające warunki chowu. System charakteryzuje się niezwykłą elastycznością. Odpowiada bardzo dynamicznie nawet na radykalnie zmieniające się warunki zewnętrzne. Szybkie zmiany temperatury w obiekcie, zarówno jego podgrzanie, jak i ochłodzenie nie stanowią dla niego problemu. Doświadczenie z Afryki pozwoliło Tecsiselowi przetestować technologię w ekstremalnie gorącym klimacie, w którym dodatkowo występują duże amplitudy temperatur. Dzięki temu upalne lata w Polsce nie stanowią najmniejszego wyzwania dla stosowanych w systemie chłodzenia cooling padów.

                Jedną z najważniejszych cech opisywanego systemu jest wentylacja. Czasy, gdy kurniki miały 800 m² i były długie na 60-80 metrów już dawno minęły. Mimo to większość systemów nadal próbuje wentylować halę przeciągając powietrze wzdłuż pawilonu. Naszym zdaniem to duży błąd, gdyż stosując wentylację poprzeczną jesteśmy w stanie nie tylko zmniejszyć prędkość powietrza, ale także lepiej je kontrolować. Dzięki wentylacji poprzecznej jesteśmy w stanie spowolnić ruch powietrza w pawilonie nawet 10 krotnie a także zachować homogeniczność klimatu w całym pawilonie – twierdzi Mariusz Sobierajski.

                Do tej pory projektuje się kurniki, w których w szczycie zaplanowano montaż 14-16 wentylatorów o wydajności 50.000 m³ każdy. Taką ilość determinuje stosowanie w projekcie wentylacji wzdłużnej. Przy długości obecnych kurników, dochodzącej nawet do 200 m stosowanie wentylacji mieszanej (a latem głównie tunelowej) staje się co najmniej nieskuteczne. Powietrze przeciągane przez halę na takiej długości po prostu się ogrzeje, a z tlenu zostanie dwutlenek węgla „wzbogacony” o tony amoniaku i siarkowodoru. Dlaczego więc nie zmienić podejścia do wentylacji i jej kierunku na poprzeczny? ■

 

 

Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem:

Tecsisel Polska Sp. z o.o.

83-250 Skarszewy

ul. Drogowców 7

tel. +48 515 415 513

www.tecsisel.pl  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.