Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy

Bartosz Korytkowski`

Bydgoszcz

 

Choroby wirusowe drobiu stanowią ciągle bardzo duży problem. Te jednostki chorobowe w konsekwencji mogą powodować duże ekonomiczne straty.

Do najważniejszych wirusowych chorób drobiu związanych z układem oddechowym możemy zaliczyć m.in.:

             zakaźne zapalenie oskrzeli,

             pomór rzekomy,

             syndrom dużej głowy (SHS),

             zakaźne zapalenie nosa i tchawicy indyków (Turkey Rhinotracheitis – TRT) wywołane przez pneumowirus z rodzaju Paramyxowirus.

                Zakażenia pneumowirusami ptaków APV obejmują dwa ważne syndromy oddechowe, na które chorują różne gatunki ptaków. Jednakże we wszystkich tych przypadkach wykazują one dość podobne, zarówno objawy kliniczne, jak i zmiany anatomopatologiczne. Tymi zakażeniami są wymienione wyżej:

             zapalenie nosa i tchawicy (TRT) indyków,

             syndrom wielkiej (dużej) głowy (SHS) kurcząt.

                Począwszy od drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku (wówczas to po raz pierwszy opisano zakaźne zapalenie nosa i tchawicy indyków w RPA) choroba ta bardzo szybko rozprzestrzeniła się w wielu krajach Europy, powodując tym samym duże straty w chowie indyków zarówno rzeźnych jak i reprodukcyjnych. Następnie w połowie lat osiemdziesiątych ta jednostka chorobowa wyrządziła poważne straty w chowie indyków w Wielkiej Brytanii. Także odnotowano duże straty ekonomiczne we Francji (jednakże były one głównie u kur, gdzie choroba przebiegała jako syndrom obrzęku głowy). Kolejnymi krajami które doświadczały tychże strat były m.in. Niemcy, Hiszpania, Włochy. Przez wiele lat kraje takie jak: USA i Kanada uważane były za kraje wolne od tego wirusa. Jednak w 1996 roku w stanie Kolorado wyizolowano w przypadku choroby przypominającej TRT wirusa i nazwano go izolatem Kolorado. W naszym kraju po raz pierwszy zakaźne zapalenie nosa i tchawicy stwierdzono w 1992 roku jako wzrastającą liczbę zachorowań o ciężkim przebiegu w stadach indyków rzeźnych.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.