Strefa Drób

II seminarium z cyklu „Nowe trendy w produkcji jaj”

 

W dniu 15.01.2016 na terenie Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnego Hotel Skansen & Spa w Sierpcu firmy Messa Ośrodek Hodowli Zarodowej Sp. z o.o. i Dossche Sp. z o.o. zorganizowały II seminarium z cyklu „Nowe trendy w produkcji jaj”. Dla zgromadzonych było to doskonałą okazją do wymiany doświadczeń związanych z produkcją kur nieśnych zwłaszcza Messa 45 i Messa 43 oraz do pogłębienia wiedzy w zakresie technologii żywienia, a także profilaktyki weterynaryjnej stad w trakcie nieśności i odchowu. Zaprezentowane zostały ciekawe wykłady dotyczące zagadnień bezpośrednio i pośrednio wpływających na ekonomikę chowu kur nieśnych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się profesorowie reprezentujący Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie i Polską Akademię Nauk w Jastrzębcu, przedstawiciele firm produkujących szczepionki, pasze i pisklęta pochodzące z doskonalonego od lat w Polsce materiału genetycznego.

                Zgromadzonych gości powitali reprezentujący organizatorów: Jacek Brzózka z firmy Dossche Sp. z o.o. i Tomasz Kibała z firmy MESSA Ośrodek Hodowli Zarodowej Sp. z o.o.

                Następnie Dominik Szopa, reprezentujący MESSA OHZ Sp. z o.o. przedstawił krótko ofertę firmy, jej historię oraz zakres działalności. W swojej prezentacji przedstawił m.in. schemat organizacji hodowli na fermie zarodowej w Mieni na przestrzeni lat oraz streścił skomplikowany wieloletni proces selekcji i produkcji stad rodzicielskich, którego finalnym produktem są mieszańce nioski towarowej oferowane producentom jaj.

                Kolejny wykład pt. „Program hodowlany stada zarodowego kur nieśnych MESSA” przygotował zespół naukowo-badawczy w składzie: prof. dr hab. Marek Łukaszewicz z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademi Nauk w Jastrzębcu, prof. dr hab. Grzegorz Zięba i dr hab. Iwona Rozempolska-Rucińska z Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz mgr Lucyna Kibała koordynująca prace hodowlane w firmie MESSA. Zespół ten, który pracuje od lat 90-tych ubiegłego wieku nad genetycznym doskonaleniem zarodowych kur nieśnych utrzymywanych na fermie w Mieni zaprezentował postęp hodowlanych w stadach prarodzicielskich MESSY uzyskany na przestrzeni lat na skutek właściwej selekcji (metoda BLUP) i odpowiedniego doboru kojarzeń w kolejnych pokoleniach stad prarodzicielskich i rodzicielskich.

                Następnie przedstawiciel firmy MSD Animal Health – lek. wet. Wojciech Hodorowicz zaprezentował „Konwencjonalne i nowoczesne metody kontroli zakaźnego zapalenia krtani i tchawicy (ILT) w stadach kur niosek”. Zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudziła zwłaszcza nowość w profilaktyce ILT – możliwość szczepienia przeciwko tej chorobie już w zakładzie wylęgowym, szczepionką która nie powoduje siewstwa wirusa w innych stadach.

                Po krótkiej przerwie kawowej, na której na gorąco były komentowane poprzednie wystąpienia, dr wet. Grzegorz Dymacz reprezentujący firmę OVO Vetica, zaprezentował „Programy profilaktyki weterynaryjnej stosowane i zalecane w stadach kur niosek Messa”. Szczególną uwagę zwrócił na konieczność weryfikacji utartych schematów i szablonowego podejścia do szczepień. Wskazywał postęp jaki dokonał się w dziedzinie farmaceutyków dla drobiu oraz dostępne dla producentów jaj możliwości kontroli skuteczności ich stosowania. W swoim wystąpieniu położył również nacisk na właściwe przygotowanie obiektów do produkcji, bez którego najdoskonalszy nawet program profilaktyki może nie przynieść żądanych efektów.

                W imieniu firmy Dossche wystąpił najpierw Grzegorz Kaproń, który zaprezentował „Program żywieniowy Dossche opracowany dla kur MESSA w okresie odchowu i produkcji” Przekonywał obecnych, iż nie ma możliwości uzyskania dobrych wyników produkcyjnych bez właściwego żywienia. Na podstawie danych zebranych od hodowców wskazywał na co zwrócić należy szczególną uwagę przy doborze rodzajów i terminów stosowania pasz. Szczególną uwagę poświęcił nowo powstałej linii pasz dedykowanej kurom pochodzącym z Mieni, odpowiadającej ich szczególnym potrzebom pokarmowym i dającej bardzo pozytywny efekt w postaci uzyskania odpowiedniej nieśności a zwłaszcza ponadprzeciętnej masy jaj, z których MESSA 45 słynie.

                Drugim mówcą, który podkreślał walory produktów Dossche był Stanisław Franczak. W bardzo ciekawy i widowiskowy sposób przedstawił zagadnienie „Właściwa struktura paszy – to pewność właściwego żywienia”. Swoim żywiołowym i nietuzinkowym podejściem do tematu skupił uwagę uczestników podkeślając, iż nie tylko skład, ale i forma podawanej paszy ma ogromne znaczenie, co jest ściśle kontrolowane w procesie produkcji. Po swoim wystąpieniu, zaprosił gości na drugą mniej oficjalną część spotkania.

                Kiedy na sali konferencyjnej ucichły dyskusje związane z częścią szkoleniową seminarium, goście udali się  do sali bankietowej na uroczystą kolację i przy muzyce bawili się do białego rana. ■

© 2020 Pro Agricola dom wydawniczy

Wykryto AdBlocka

 

Utrzymanie tej strony jest możliwe dzięki przychodom z reklam.
Aby móc dalej przeglądać tę stronę, prosimy o wyłączenie AdBlocka.