Kokcydioza u drobiu

Maciej Kucharski

Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii,

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Hodowla drobiu jest dość specyficznym działem produkcji zwierzęcej. Wielkotowarowe fermy liczące tysiące sztuk są narażone na wiele różnych czynników patogennych. Zagęszczenie ptaków i niekorzystne warunki środowiskowe sprzyjają wystąpieniu problemów zdrowotnych.

Choroby występujące na fermach często nie dają jednoznacznych objawów. Mogą być one wikłane przez bakterie, wirusy, grzyby co zniekształca obraz choroby, ale i może go nasilać. Taki fakt jest opisywany w przebiegu m.in. kokcydiozy u drobiu.

                Kokcydioza jest chorobą powodowana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria sp. W przypadku pojawienia się w hodowli ptaków powoduje olbrzymie straty. Straty wynikają z upadków, leczenia, kosztów utylizacji, dezynfekcji, a także przestoju w produkcji drobiarskiej. Ważnym aspektem przy zwalczaniu i profilaktyce tej choroby jest fakt, że po przechorowaniu, ptaki zostają nosicielami tego pasożyta i z kałem wydalają go do środowiska oraz to, że cysty pasożyta są odporne na warunki środowiska zewnętrznego jak i to, że wykształca się lekooporność na stosowane preparaty.

Etiologia

Choroba powodowana jest przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria sp.: Zaliczymy takie gatunki jak: Eimeria tenella, Eimeria acervulina, Eimeria necatrix, Eimeria maxima itp. Po ich dostaniu się do organizmu ptaka, sprzyjają wikłaniu stanu chorobowego przez inne bakterie (Clostridium sp., Salmonella sp., E. coli). Pod mikroskopem są one podobne do siebie.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.