Zwalczanie ptaszyńca kurzego nie jest sprawą łatwą

Sylwia Łojewska, Dorota Witkowska

Koło Naukowe Pasjonatów Higieny i Dobrostanu Zwierząt

Katedra Higieny Zwierząt i Środowiska

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Europa jest jednym z czołowych producentów mięsa drobiowego i jaj na świecie. W Polsce w roku 2014 produkcja mięsa drobiowego przekroczyła 2 mln ton. Jako producent jaj nasz kraj zajmuje 7 miejsce w UE z produkcją ponad 10 mld sztuk jaj (Brzozowski, 2015). Obecnie konsumenci oczekują gwarancji stałych dostaw wysokiej jakości jaj, dlatego też w listopadzie 2014 roku powstał projekt COREMI (Improving Current Understanding and Research for Sustainable Control of the Poultry Red Mite – Dermanyssus gallinae), którego celem jest wdrożenie skuteczniejszej profilaktyki i kontroli tych roztoczy. Poprawa bieżącej wiedzy i rozszerzenie badań na rzecz zrównoważonej kontroli występowania ptaszyńca u drobiu ma następować poprzez finansowanie badań i współpracę międzynarodową (http://old.wodr.poznan.pl).

Ptaszyniec kurzy (z łac. Dermanyssus gallinae) to gatunek roztocza z rodziny Dermanyssidae, będący ektopasożytem ptaków. Roztocz ten prowadzi czasowy tryb życia, atakując nocą ptaki, ssaki, w tym również ludzi. Dowiedziono, że częściej występuje u kur niosek niż u kurcząt brojlerów, w systemie wolnowybiegowym (Sparagano i wsp., 2009). Uznawany jest za najbardziej szkodliwego wroga kur niosek w Europie, a tym samym wroga hodowców. Żeruje w ogromnych skupiskach na wielkotowarowych fermach drobiu, gdyż ma tam doskonałe warunki do rozwoju populacji (Bobrek i wsp., 2014). Żerowanie pasożyta w halach produkcyjnych zmniejsza rentowność produkcji drobiarskiej. Straty powodowane inwazją ptaszyńca oraz koszty jego zwalczania w UE szacowane są na 130 mln euro rocznie (Koziatek i wsp., 2015).

                Wiedza o tym jak zapobiegać występowaniu ptaszyńca na fermach drobiu oraz znajomość skutecznych metod jego zwalczania w przypadku inwazji, są niezbędne do utrzymania odpowiedniej kondycji ptaków i zadowalających wyników produkcyjnych. By skutecznie zwalczać ptaszyńca, należy poznać jego morfologię i fizjologię.

Dostęp do wszystkich artykułów archiwalnych znajdujących się na naszym portalu jest możliwy po wykupieniu prenumeraty czasopisma.

Zaloguj się, aby zobaczyć.